Prosím čakajte
Kontakt

TEST EXCENTRICKÝCH LEŠTIČIEK 2

V minulosti som testoval tri najznámejšie excentrické leštičky a tento test sa páčil mnohým ľuďom. Víťazom tohto testu bola leštička Rupes BF21, ktorá v rýchlosti leštenia, nemala konkurenciu. Jej veľký 21 mm kmit je najväčším vyosením na trhu a takáto leštička sa rýchlosťou leštenia približuje rotačnej leštičke. Nechcem sa opakovať, ale medzi výhody excentrickej leštičky patrí najmä ľahkosť použitia, pretože excenter nemá točivý moment, laicky povedané neťahá leštičku do strán. Jej najväčšou výhodou je však aj fakt, že netvorí tzv. buffer trails, hologramy, priestorové obrazce, ktoré vytvára rotačná leštička. Preto je vhodná pre profesionálov, ale najmä pre laikov, začínajúcich ľudí v tomto obore, pretože nevyžaduje toľko skúseností ako rotačka. Je to veľká leštička, s veľkým kmitom ideálna na leštenie veľkých rovných plôch. V tom spočíva aj jej hlavná nevýhoda, nie je to univerzálna mašina. Práve naopak, leštenie tvarovo zložitých a malých plôch je obtiažne až nemožné. Tanier leštičky má priemer 150 mm, pričom samotné hubky priemer až 180 mm v mieste kontaktu s lešteným povrchom. Spoločnosť Rupes však ponúka aj menšie verzie s menším kmitom a menšími unášacími diskami ako BF15 (125 mm disk, 15 mm kmit), Duetto 12 (125 mm disk, 12 mm kmit) a najmenšiu Mini 75 (75 mm disk, 12 mm kmit). Existuje možnosť zámeny leštiacich diskov za menšie, prípadne väčšie, avšak výrobca to neodporúča a odmieta zodpovednosť v prípade reklamácií. Leštička s iným ako originálnym diskom má mierne vyššie vibrácie, ložiská sú viac namáhané, ale dá sa s ňou pracovať. Jednoducho povedané, pri leštení auta potrebujete viacero takýchto mašín, ak chcete pracovať efektívne na rôznych plochách. Ceny týchto mašín však nie sú najnižšie a vlastniť viaceré je pre začínajúcich nadšencov leštenia častokrát nedostupné. Osobne považujem Rupes BF sady za veľmi podarené, je tam všetko čo k lešteniu potrebujete, mašina, pasty, hubky, mikrovlákno (aj keď nie veľmi kvalitné) a dokonca aj zástera. To všetko v peknej taške, v peknom prevedení urobené tak, ako to vedia iba Taliani. Rupes týmito mašinami trafil do čierneho a vyplnil dieru na trhu, keď donedávna boli v podstate na výber iba dva typy mašín, rotačná leštička alebo slabšie excentre s 8 mm kmitom.

Ale tá cena?... vysoká! Naopak chápem, že vývoj, nápad, marketing treba zaplatiť. Existuje však lacnejšia verzia BF21, jej čínska kópia DAS21. Nechcem polemizovať, či je úplne etické alebo nie skopírovať mašinu, som za ochranu vlastníckych práv, ale faktom je, že existuje možnosť kúpiť túto kópiu za približne polovičnú cenu. Už na prvý pohľad je každému jasné, že je to takmer dokonalá kópia Rupesa. Leštičky sú rovnako veľké, rovnako ťažké, majú podobné vyhotovenie plastov. Rupes má o niečo kvalitnejšie plasty, hoci nedosahuje kvalitu nemeckých mašín. Držadlo BF má peknú imitáciu karbónu, avšak ten sa niekedy šmýka, čo môže byť nebezpečné. Ergonomicky sú si podobné, hoci lepšie sa drží Rupes. DAS21 má viac hranatú spúšť leštičky a nižšie položenú jej aretáciu. Koliesko potenciometra, ktorým sa menia otáčky, je podobné u oboch čo sa týka zmeny rýchlosti. Vyhotovenie je trochu iné, valec a skosený valec. Pripojenie a ochrana elektrického kábla je lepšia v talianskom vyhotovení. Ten sa zvykne práve v tomto mieste pretrhnúť. Unášací tanier je rozdielny, Rupes má komplikovanejší dizajn, viac dier, hoci to je typické pre brúsky, nie leštičky. U brúsok je cez nich nasávaných brúsny prach, v tomto prípade sa jedná pravdepodobne o chladenie hubiek, pretože u excentrov sa teplo kumuluje v strede a pri suchom zipse. Upínanie je rovnaké, imbusovou skrutkou v strede taniera. Po demontovaní tanierov je možné posúdiť prevedenie ložísk a protizávažia. Aj v tomto sú si veľmi podobné, akurát Rupes vyzerá lepšie, opracovanie je kvalitnejšie, skutky sú zapustené v protizávaží. Obe mašiny majú prachovku, gumený prstenec, ktorý má pravdepodobne chrániť mašinu voči prenikaniu prachu a nečistôt k ložisku. Ale aj tu je jeden rozdiel. U Rupesa je prachovka namazaná a šmýka a po tanieri. U DAS je suchá a nie je v kontakte s tanierom. Niektorí majitelia si pod tanier Rupesa vkladajú podložku a tak urýchľujú rotáciu disku, čím ešte zrýchľujú leštenie. Osobne si myslím, že to môže zvýšiť vibrácie, ale to ešte musím potvrdiť testom.

Rozdiel je aj v motorizácií, Talian má 500 W motor, zatiaľ čo jeho kópia až 900 W. Práve malý motor a jeho malú spotrebu elektriny ponúkajú niekedy predajcovia ako výhodu, hoci profit bude v reálnych číslach asi minimálny. Kmit je rovnaký u oboch (21 mm) ako aj maximálne otáčky (4200 ot/min.). Najnižšie otáčky sú u Rupesa 2000 a v prípade DAS 1700 ot/min, kópia má teda vyšší rozsah. Nie je to podstatné, pretože obe mašiny majú väčšie vibrácie v stupňoch 1-3 a odporúčam ich používať iba pri rozbehu, prípadne po aplikácií pasty na kotúč. Na samotné leštenie excentrom používam takmer výhradne max. rýchlosť, teda 6 stupeň na koliesku. Prevedenie kvality spracovania vnútra mašín, motora a elektrických súčiastok si nedovolím hodnotiť, pretože som ich nerozoberal. Poznám však prípad u priateľa, ktorému sa pokazil Rupes a ktorú musel opravovať elektrikár. Na druhej strane som videl fotografie výroby Rupes leštičiek a je vidno, že ku kvalite pristupujú poctivo.

Záver a vyhodnotenie:

Obe mašiny sú ľahké, tiché, efektívne leštičky. Obe majú obmedzené použitie, ako som u spomínal. Sú teda vhodné na rýchle leštenie veľkých plôch bez väčšej námahy na vedenie stroja. Kvalitou spracovania je na tom lepšie Rupes, ergonomicky je tiež lepší, lepšie sa drží a o niečo menej vibruje. Vibrácie sú u čínskej kópie o niečo väčšie, ale to človek vníma len pri ich vzájomnom porovnaní. Bez toho, aby ste mali obe mašiny v rukách, to nezistíte. Rýchlosť leštenia je rovnaká, keďže kmit a rýchlosť rotácie sú rovnaké. Jediné čo pri krátkom teste nie je možné zistiť je spoľahlivosť a životnosť. Ak by ste však kúpili mašiny v EU, záruka je pre obe štandard, jeden rok. U nás sú to výnimočne dva roky, ale čínska kópia sa u nás nepredáva. Preto je vhodné hneď po kúpe, mašinu využiť, pracovať s ňou, aby sa možné problémy dali odstrániť ešte v záručnej dobe.

Tento „zápas“ sa pre mňa skončil nerozhodne. Žiadne technické KO sa nekonalo. Ak by som si mal vybrať jednu mašinu bez toho, aby som vedel cenu, beriem Rupes. Je to spracovaním lepšia mašina, o niečo lepšie sa s ňou pracuje. Ak však zohľadním cenu, preferoval by som DAS, pretože pri jej kúpe ušetrím značné prostriedky, za ktoré môžem kúpiť napríklad inú leštičku alebo materiál. V prípade predaja má Rupes navrch, pretože na trhu je o tieto leštičky stále záujem a menej stratia na hodnote ako neznačkový DAS.

V oboch prípadoch by som zvážil kúpu týchto veľkých excentrov, pokiaľ to nie je zámer. Ak hľadáte jeden univerzálny nástroj na leštenie lakov, tieto mašiny to rozhodne nebudú. Určite by som uprednostnil ich menšie verzie, teda Rupes BF15 alebo DAS6 Pro Plus, ktorá je kópiou Rupesa a navyše Flexa. Teda akýmsi klonom. Nebolo by od veci ju otestovať, ale to je už iná kapitola.TEST NAPEŇOVAČOV

Základnou činnosťou starostlivosti o povrch vozidla je jeho umývanie. Aj malé dieťa vie, že k umývaniu je potrebná mycia hubka, voda a šampón. Fajnšmekri poznajú a používajú mycie rukavice z ovčieho rúna, koncentrované šampóny a mikrovláknové uteráky. Prípadne umývajú metódou dvoch vedier a s použitím mriežky na oddeľovanie nečistôt. Existujú však aj iné, sofistikované zariadenia, s ktorými môžem byť umývanie dôkladnejšie a určite aj zábavnejšie.

Napeňovače. Sú to zariadenia, využívajúce tlak vody alebo vzduchu k vytváraniu peny. A prečo práve pena? Pretože tá sa na vozidle, ale aj na iných čistených povrchoch udrží dlhšie ako tekutina a tak je pôsobenie produktu dlhšie. Pri čistení áut ju mnohí používajú ako predoplach pred samotným umývaním rukavicou a na odmočenie napr. hmyzu, trusu, peľu, asfaltu, živice a podobných nečistôt, ktoré sa chémiou rozpustiť dajú a to pred samotným umývaním rukavicou alebo hubkou. Takto odmočená nečistota sa odstraňuje oveľa ľahšie a aj jej odstránenie je šetrnejšie k laku. Kto už umýval veľmi znečistené vozidlo od mušiek vie, že za pár minút to jednoducho nejde. Ani vysokotlakový čistič si s nimi dokonale neporadí. Kto ho vlastní, možno má k nemu sadu, ktorá obsahuje napeňovaciu nádobku a tak nie sú potrebné ďalšie investície. Naopak, ľudia, ktorí nemajú možnosť ho použiť, prívítajú aj iný spôsob ako vytvoriť penu na vozidle.

Testované boli dva produkty a to Foamer od nemeckej firmy Mesto a Foam Cannon zakúpený v UK z najznámejšej detailingovej stránky CYC. Kým prvý využíva tlak vzduchu, ktorý je potrebné dosiahnuť ručným napumpovaním, druhému stačí prívod vody z vodovodu. Mesto Foamer je malý praktický napeňovač, podobný rozprašovačom za pár eur. Cena tohto napeňovača sa však pohybuje okolo 25 eur, čo je nemalá položka za takého pomocníka. Za dvojnásobok tejto ceny je možné už kúpiť vysokotlakový čistič. Nie sú to však vyhodené peniaze, pretože dostanete kvalitný produkt. Objem oddolnej robustnej polyethylenovej nádoby je 2 l, avšak max. objem plnenia je 1,5. Maximálny pracovný tlak je 3 bar a teplota do 30 C. Je možné zakúpiť dve rôzne prevedenia, ktoré sa od seba odlišujú použitými rôznymi tesneniami. Verzia 3132 FO používa FPM fluoro syntetickú gumu, t.z. Vitonové tesnenia. Tie sú odolné voči uhľovodíkom, olejom, silným kyselinám a aromatickým a chlórovaným rozpúšťadlám. Verzia 3132 FE používa EPDM ethylén propylén dien gumu, t.z. terpolymer elastomer. Tie sú odolné voči rozpúšťadlám, ale najmä voči alkalickým produktom. Znie to komplikovane, ale jednoduchšie povedané prvá verzia je vhodná pre kyslé produkty(ph 1-7), druhá pre zásadité, alkalické produkty (ph 7-14). Na testovanie som použil ph neutrálny Valet Pro Snow Foam šampón. Je to jeden z najpoužívanejších šampónov v UK na tvorbu peny pri umývaní áut. Šampón som nariedil v pomere 1 : 2 s vodou. Teda 2 dcl šampóna a 4 dcl studenej vody. Po uzavretí som nádobu natlakoval ručným pumpovaním až do chvíle, keď pumpa vytvárala značný odpor a nemalo zmysel ju ďalej tlakovať. Na jedno takéto napumpovanie je možné vytvoriť dostatok peny na pokrytie komplet jednej celej strany stredne veľkého auta. Napeňovač robí presne to, čo má v názve. Vytvára bohatú hustú penu, ktorá sa dlho drží aj na vertikálnych povrchoch. Pri bližšom pohľade na vozidlo je viditeľné, ako sa pena rozmáča nečistoty a zároveň sa od nich zfarbuje do hneda. Po niekoľkých minútach je potrebné penu spláchnuť čistou tečúcou vodou, prípadne wapkou.

Druhým testovaným produktom bol Foam Cannon, teda v preklade penové delo. Je to napeňovacia nádoba, ktorú častokrát obsahuje sada k tlakovým myčkám. Vysoký tlak vody strháva šampón z nádoby a vytvára bohatú penu. Tento vytvárač peny je však určený na použitie bez tlakovej myčky, teda priamo na záhradnú hadicu. Je zložený z nádoby, trysky a rukoväte, ktoré sa dajú oddeliť. Rukoväť sa pripája a odpája rýchlospojkou a tak je možné urobiť oplach vodou jednoducho odpojením nádobky. Pripojenie na hadicu je vhodné poistiť sťahovacou oceľovou páskou, ktorá sa doťahuje maticou. Na prípravu náplne som použil rovnaký šampón v rovnakom pomere ako pri prvom teste. Prekvapením bolo pre mňa zistenie, že takýto pomer nevytvára s bežným tlakom vo vodovodnej sieti takmer žiadnu penu. Skúšal som aj rôzne nastavenia na napeňovacej nádobe pomocou kolieska v rozmedzí od 0 do 5, avšak nebolo poznať žiaden rozdiel. Preto som nádobu naplnil čistým neriedeným šampónom. To sa už penou nazvať dalo, hoci pravdu povediac, očakával som viac. Pena nebola ani zďaleka taká nadýchaná ako pri napeňovači Mesto a pomerne rýchlo stekala dole z vozidla. Navyše spotreba šampóna pri takejto aplikácii je niekoľko násobné vyššia ako pri klasickej vedrovej metóde. Toto penové delo je pre mňa sklamaním aj preto, že jeho cena je pomerne vysoká (45 eur) a v tejto cene je už možné zakúpiť malú šikovnú wapku. Pokúsim sa v testoch ešte pokračovať a vytvoriť viac peny. Možno by sa dal vyšší tlak vody dosiahnuť zúžením prietoku, prípadne skúsim použiť kompresor alebo tlakovú myčku, hoci týmto sa použitie tohto "dela" stáva komplikovanejším.

Záver a vyhodnotenie:

Malý rozprašovač Mesto. Kvalitný produkt na tvorbu peny či už pri umývaní áut alebo aj v domácnosti. To čo má robiť, robí veľmi dobre. Je možné sa zaobísť aj bez neho, ale kto si ho kúpi nebude ľutovať. Je to taká šikovná hračka, ideálna na odmáčanie mušiek z prednej časti auta, prípadne na aplikáciu chémie na čistenie diskov kolies. Snehové delo je sklamaním. Vytvára príliš málo peny nato, aby sa takýmto menom mohlo nazývať. Jeho použitie bez vyššieho tlaku vody nemá praktický zmysel. Pri oboch produktoch by som však zvážil, či má zmysel ich kupovať. Určite by som preferoval kúpu vysokotlakového čističa s napeňovacou nádobou, pretože ten má oveľa širšie použitie v domácnosti.TEST EXCENTRICKÝCH LEŠTIČIEK

Veľa amatérov ale aj profesionálov, ktorí sa venujú povrchovým úpravám, najmä lešteniu, vedie polemiku o tom, ktorá leštička je najlepšia. Pri rotačných leštičkách je výber skôr rozhodovaním medzi váhou, rozsahom otáčok, cenou a ergonómiou. Pri rovnakých nemenných otáčkach, pri rovnakom priemere unášacieho kotúča a pri použití rovnakých leštiacich materiálov (hubka, pasta) bude výsledok identický. Jednoducho povedané, rôzne rotačné leštičky robia rovnakú prácu bez ohľadu na značku alebo typ.

To sa o excentrických leštičkách povedať nedá, pretože ich výkon závisí ešte aj od veľkosti kmitu (vyosenia od osi vretena, orbitu) a aj to, či unášací tanier zariadenia má nútený alebo nenútený pohyb. Porovnával som tri najznámejšie typy týchto zariadení, ktoré sa dajú kúpiť aj u nás na Slovensku. Sú to vyslovene leštičky, nie brúsky. Túto informáciu uvádzam preto, že aj excentrickými brúskami sa dá leštiť a dosiahnuť pekné výsledky. Takými zariadeniami sú napr. Makita BF 6040, Metabo SXE 450 alebo modely Rotex RO 150 FEX od spoločnosti Festool. Vyosenie týchto zariadení bývajú nižšie ako u excentrických leštičiek, pretože príliš vysoký kmit nie je možné použiť na brúsenie. Ten býva u brúsok od 3 do 6 mm. V prípade leštičiek je vyosenie väčšie, minimálne 8 mm, hoci na rýchlejšie a výkonnejšie leštenie je ideálne mať 15 mm, prípadne viac.

Výber produktov:

Prvou mašinou je DAS6 PRO, ktorá sa predáva pod rôznymi názvami ako napr. Kestrel, Deltalyo, Dodo Juice alebo ako v tomto prípade CYC. Model je označený ako DAP900, ale bez uvedenia krajiny výrobcu. Osobne si myslím, že je to produkt z Ázie, pravdepodobne z Číny. Jej parametre sú 880 W motor, 8 mm orbit, 125 a 150 mm unášací disk, 6 rýchlostí od 2500 do 6500 rpm, váha 2,3 kg, 6 m kábel. V tomto prípade bola dodaná v peknej taške, s náhradnými uhlíkmi a kľúčom na výmenu tanierov. Cena je 140 eur. Je to menšia mašina, konštrukciou podobná rozbrusovačkám. Zariadenia Porter Cable a Meguiar´s G220, známe skôr na USA trhu, majú podobnú konštrukciu. Má U držadlo a nemá fixovanie vretena, čo je u excentrom bežné. Pri výmene unášacieho taniera sa musí kľúčom fixovať matica na excentri, nie vreteno. Nemá mäkký štart, teda štartuje hneď na nastavené otáčky.

Druhou mašinou je Flex XC 3401 VRG. Je to momentálne jediná leštička svojho druhu, ktorá má nútený excenter. Je to kvalitný nemecký produkt. Ako už bolo spomenuté vyššie, aj niektoré iné zariadenia majú nútené excentre, ale tie nie sú vyslovene určené na leštenie. Vnútro unášacieho disku má ozubenú časť, ktorá zapadá do ozubeného kolesa v telese mašiny. Tak sa unášací tanier odvaľuje po ozubení a je nútený sa otáčať a pritom zároveň kmitá. Vytvára zvláštny oscilujúci pohyb, ktorý sa nepodobá bežným nenúteným excentrom. Parametre leštičky sú 900 W motor, 8 mm orbit, 140 mm unášací disk, 6 rýchlostí s otáčkami od 160 do 480 rpm a osciláciou 3200 až 9600 opm, váha 2,6 kg, 4 m kábel. Je možné si dokúpiť aj unášacie taniere s menším priemerom 115 a 100 mm. Tie sa vymieňajú pomocou imbusového kľúča a skrutky, ktorá sa uťahuje pri zaaretovanom vretene. Cena sa pohybuje od 350 eur. Zariadenie ma mäkký štart, ochranu proti preťaženiu, monitorovanie teploty a zabránenie spusteniu po prerušení elektrického prúdu. Mašina má konštrukciu podobnú rotačným leštičkám, teda s obojručným držaním. Má vymeniteľné madlo, ktoré umožňuje držať mašinu v rôznych polohách. Kto však chce, môže ho vymeniť za staré dobré držadlo, ktoré je možné namontovať z oboch strán.

Treťou a najmladšou mašinou na trhu je Rupes Big foot LHR21ES. Rupes je taliansky firma vyrábajúca priemyselnú techniku a pre nás v strednej Európe takmer neznáma. Je to leštička s najväčším kmitom na trhu. Je to nenútený excenter. Jej parametre sú 500 W motor, 21 mm orbit, 150 mm unášací disk, 6 rýchlostí s otáčkami od 2000 do 4200 rpm, váha 2,3 kg, 3,2 m kábel. Táto leštička sa dá kúpiť aj v menšej verzii 15, teda s 15 mm kmitom a 125 mm unášacím diskom. Disk sa upína rovnako ako pri leštičke Flex, teda imbusovou skrutkou. Cena začína na 420 eur za verziu 15 a 480 za verziu 21 mašinu, hoci sa takmer vôbec nedá kúpiť samostatne. Väčšinou sa dodáva v kitoch, teda v balení s hubkami a pastami. Balenie Standard obsahuje leštičku typu 15 alebo 21, dve 150 alebo 180 mm hubky, dve 250 ml pasty a jednu mikrovláknovú utierku. Balenie Deluxe obsahuje leštičku typu 15 alebo 21, štyri 150 alebo 180 mm hubky, štyri 250 ml pasty, jednu mikrovláknovú utierku, pracovnú zásteru a prepravnú tašku. Mašina má konštrukciu podobnú rotačným leštičkám, teda s obojručným držaním. Má až príliš mäkký štart, až má človek pocit, či vôbec funguje po spustení. Ako jediná je dodávaná s malou drobnosťou, ochranou unášacieho disku. Ten chráni disk pri skladovaní a preprave, aby nedochádzalo k poškodzovaniu háčikov, prípadne zachytávaniu nečistôt z okolia.

Priebeh:

K testovaniu bola použitá predná kapota v čiernej farbe, aby bolo možné objektívne vyhodnotiť výsledky. Jedna polovica bola páskou rozdelená na tri časti, na ktorých boli urobené rôzne výbrusy. Prvé plochy boli brúsené ručne namokro s použitím gumového klina a brúsneho papiera 3M P2000. Vytvorené boli priame stopy. Druhé plochy uprostred boli brúsené nasucho s excentrickou leštičkou s 2,5 mm kmitom a brúsnym papierom 3M P1500 o priemere 150 mm. Tretie plochy boli brúsené namokro s excentrickou leštičkou a brúsnym papierom 3M P3000. Vznikli tak 3 rovnaké plochy pre každý brúsny papier a pre každú leštičku. Kvôli objektívnosti bola použitá iba jedná a tá istá leštiaca hubka, valcovitého tvaru s priemerom 150 mm, výškou 30 mm a strednej tvrdosti. A rovnako aj stredná leštiaca pasta od Menzerny, Power Finish 2500. Pred každým leštením bola nanesené rovnaké množstvo leštiacej pasty. Medzi jednotlivými operáciami leštenia bola dostatočná doba na ochladenie hubky. Každé miesto bolo leštené maximálnymi otáčkami leštičiek počas doby 20 sekúnd. Výsledky testu je možné odčítať z fotiek v galérií. Menej stôp po brúsení znamená rýchlejšie zariadenie.

Jednoznačne najrýchlejšie pracuje Rupes. Za 20 sekúnd odstránila všetky škrabance spôsobené rôznymi brusivami. Hoci má veľký kmit, je dobre vyvážená, nevibruje, má nízku hladinu zvuku, neprehrieva sa, je ľahká. Má dobré dielenské spracovanie. Testovaná verzia 21 je ideálna na veľké rovné plochy, pri menších a zakrivených plochách je to už horšie. Nevýhodou je jej cena, ktorá je neadekvátna takému typu zariadenia a príliš vysoká pre dnešný trh. Pasty, ktoré sú k nej dodávané sú dobré, aj keď sú staršej receptúry. Hlavne najsilnejšia pasta je suchá a po určitej dobe práši. Pripomína mi staršiu pastu od 3M Fast cut. Leštiace hubky majú tvar zrezaného kužeľa s otvorom v strede. Ten je tam preto, aby sa odtiaľ nešírilo teplo, keďže excentrické leštičky prehrievajú kotúče a práve v strede sa kumuluje najviac tepla. To dokáže úplne znehodnotiť hubku a to tak, že už po jej krátkom zahriatí hubka stratí objem. Je tzv. spálená, na dotyk úplne mäkká a na leštenie nepoužiteľná. Niekedy môže dôjsť aj k skutočnému spáleniu a to až tak, že teplota vytvorí v strede hubky dutinu. Preto je vhodné mať viacero hubiek a častejšie ich meniť hubky počas leštenia. Jednou hubkou sa pracuje, druhá chladne. Excentrický pohyb navyše narúša štruktúru hubky a tak sa stáva, že hubky s nepoškodeným povrchom je pre leštenie nepoužiteľná, pretože ako už bolo spomenuté, krátko po zahriati zmäkne a prepadne sa. Tento fenomén sa vyskytuje u všetkých excentrických leštičiek. Čím vyšší kmit, tým rýchlejšie odstránenie škrabancov, ale aj rýchlejšie ničenie hubiek.

Druhá najrýchlejšia mašina je Flex. Pracuje pomalšie ako Rupes aleb rýchlejšie ako DAS. Má kvalitné dielenské spracovanie, o triedu lepšie ako Rupes. Za zmienku stojí aj kvalitný 4 metrový kábel, ktorý sa nepretáča a nevytvára osmičky. Ako nevýhodu vnímam vyššiu hladinu zvuku, ktorú vytvára nútený ozubený prevod, hlava leštičky vytvára viac tepla, hoci nie je úplne žeravá. Ergonomicky mi rúčka so spúšťačom pripadá u všetkých mašín Flex o niečo hrubšia, ako by bolo vhodné. Unášacie disky s ozubením sú drahšie ako u iných bežných diskov.

DAS je najslabšia, resp. najpomalšia leštička. Je možné s ňou vykonávať iba stredné až jemné leštenie, prípadne je ideálna na čistenie, nanášanie glazúr, voskovanie. Ako jediná sa dá držať pohodne jednou rukou, hoci sa drží za valcové telo a v podstate tak nemá miesto pre druhú ruku. Pri držaní si treba dať pozor, aby nasávacie otvory vzduchu pre chladenie motora neboli zakryté rukou. Pozitívom je, že má malé U držadlo, čo dovoľuje meniť ako tak polohy pri leštení. Spúšťa sa naboku posunutí tlačidla podobne ako je to u rozbrusovačiek.

Zatiaľ čo regulácia otáčok je u Rupesa a Flexa na tele a je možné ju meniť rukou, ktorou sa spúšťa a zastavuje mašina, táto leštička ma regulátor na spodku tela a je možné ho ovládať iba tak, že upustíme držanie za U rúčku a zmeníme rýchlosť. Ako nevýhodu vidím aj smer vychádzajúceho vzduchu z mašiny, ktorý v istých uhloch fúka priamo do očí.

Záver a vyhodnotenie:

Pri iných testoch som vyberal prvé tri miesta z viacerých produktov, pri voskoch až z niekoľkých desiatok. Tu sme však testovali iba 3 mašiny, ktoré sme na pódium umiestnili podľa toho, ako rýchlo dokázali odstrániť škrabance. Víťazom je jednoznačne Rupes, druhé miesto patrí Flexu a tretie miesto DAS leštičke. Je nevyhnutné spomenúť, že všetky tri mašiny majú rôzne ceny, ktoré sú diametrálne odlišné. Aj so slabšou leštičkou je možné dosiahnuť rovnaký výsledok ako pri najlepšej leštičke, avšak je potrebné predĺžiť čas leštenia. Čas sú peniaze a preto pre niekoho rýchlosť práce môže byť kľúčovým faktorom, najmä pre firmy. Tu by som volil Rupes. Naopak človek, ktorý sa venuje autám a lešteniu, ktorý plánuje čistiť a voskovať rodinné autá si úplne vystačí s najslabšou mašinou DAS. Ako rozumnú investíciu do kvalitného, precízne spracovaného zariadenia vidím kúpu Flexa, ktorý je uprostred.

Hovorí sa, že náradie robí majstra a kúpu akejkoľvek leštičky z týchto testovaných, ľutovať nebudete. Rozhodnutie akú mašinu si zakúpiť vyplýva jednak z finančných možností, osobných preferencií a zamerania, na čo má byť leštička použitá.

Tento test som robil s chlapcami z www.autodetailing.sk z Humenného, za čo im veľmi pekne ďakujem.TEST PROSTRIEDKOV NA OŽIVOVANIE PLASTOV

O lakovaní, chybách laku, leštení a ochrane už toho bolo na tejto stránke popísaného viac ako dosť. Veľmi pozitívny ohlas mal test voskov, ktorý bol verejnosťou veľmi kladne hodnotený. Hoci sa dnešnej dobe hovorí "Doba plastová" a výrobcovia automobilov používajú najvyššie percento plastov pri ich výrobe v histórií, na prvý pohľad to až tak nevyzerá. Automobilky totiž používajú viac a viac plastov, ale tie sú lakované a vo farbách laku vozidla. Nárazníky a bočné lišty v tmavosivom plaste boli donedávna štandardom a hoci to niekedy uberalo vozidlu zopár bodov krásy, nemožno im vytknúť praktickosť. Autá chránili veľmi dobre či už voči úderom pri nešetrnom otváraní dverí, malých ťukancoch a odreninách alebo voči odletujúcim kamienkom. To sa o dnešných lakovaných plastoch povedať nedá, pretože každé menšie poškodenie alebo škrabanec je lakovanom plaste dobre viditeľné a navyše sa ťažko opravuje.

Tento test je určený pre ľudí, ktorí by radi obnovili pôvodný vzhľad plastov, či už v exteriéri alebo interiéri vozidla. Dostatok plastov sa nachádza aj v motorovom priestore. Prostriedky je však možné použiť aj v domácnosti na rôznych produktoch vyrobených z plastu. Že je dnes na trhu obrovské portfólio rôznych produktov, autokozmetiky nevnímajúc, všetci dobre vieme. Ak sa však máme rozhodnúť, aký prostriedok použiť, často krát si nevieme dať rady. Aj preto sme sa dali na testovanie týchto produktov, aby sme našli nášho víťaza. Čas ukáže, ktorý vydrží najviac a naopak, ktorý neprežije prvý dážď alebo bude strácať na sile pôsobením silného letného slnka. Fotografie z testovania ako aj komentáre, či už od autora testu alebo od fanúšikov je možné nájsť na našej fun stránke na FB.

Výber produktov:

Na test som vybral 17 rôznych produktov, ktoré sú momentálne na trhu a ktoré sú ako tak známe. Testoval som aj ďalšie 3 produkty, ktoré nie sú vyslovene určené na testovanie na plasty a nie sú na fotografii. Ani prvý zľava Cquartz UK od spoločnosti CarPro nie je určený na plasty, ale na lak, ale nechcel som už míňať ďalšie prostriedky na podobný produkt. Cquartz UK, je nanokeramika so 60% obsahom SiO2, určená na laky a pre použitie v UK (krajiny s nižšou teplotou). Je však možné ju použiť aj na plasty, hoci aj na tie má táto firma produkt - Dlux s obsahom 50% kremíka. Ako je vidno z obrázku, je množstvo prostriedkov a v rôznej forme. Či je to už spomínaná "keramika" (CarPro, Optiseal) alebo prípravky s hustejšou konzistenciou (Poorboys, Valet Pro, Meguiars) alebo prípravky podobné gélu (Chemical Guys, Black wow, Autoglym), prípadne ako fermež (Carsystem - veľká plastová fľaša), ako tekutina (303, Perlcoat, Dodo Juice) a nakoniec v sprayi. Jeden produkt je niečo ako čierny vosk, ale určený na plasty (Carplan). Každá forma má svoje výhody aj nevýhody. Spray alebo rozprašovač sa ľahko dá aplikovať na väčšie plochy alebo do tvarovo zložitých miest. Gél sa naopak ťažšie natiera, ale je učinnejší, vpije sa do plastu a dlhšie vydrží.

Aplikácia:

Na test bol použitý zadný nelakovaný nárazník staršieho Opla. Ten mal štrukturovaný povrch a bol dostatočne zvetralý a teda vhodný na test. Vlastnosti, ktoré zaujímajú väčšinu z nás sú ľahkosť aplikácie, vytváraný efekt (leský-matný), antistatické vlastnosti a samozrejme životnosť takto oživenej plochy. Inak povedané, čas za ktorý bude naaplikovaný povrch vyzerať tmavšie ako pôvodný stav. Teda do chvíle, keď sa efekt oživenia stratí. Pred použitím jednotlivých prípravkov som povrch dôkladne umyl a odmastil liehom. Na aplikáciu každého produktu som použil malý a zakaždým iný kúsok polyurethánovej peny. Po miernom usušení, cca 3-5 min., som stiahol prebytok produktu lakýrnickym papierom. Ten je podobný ako kuchynská papierová rolka, ale oveľa pevnejší a vhodný na utieranie okien, čistenie od asfaltu, pri odmastňovaní a pod. Jednoducho šetrí mikrovlákno. Produkty sú aplikované ako samostatné políčka, medzi ktorými je pôvodný povrch. Je to tak preto, aby bolo vidno kontrast. Aplikácia bola robená iba v jednej vrstve a to postupne tak ako sú v poradí na zemi a to zľava doprava a zhora nadol. Rovnako ako pri písaní textu. To znamená, že CarPro je hore vľavo, Chemical guys je hore napravo, Autoglym je dole vľavo a Coyotte je dole vpravo. Uvidíme ako to bude so živnotnosťou, keďže auto je negarážované, bežná starostlivosť, sem tam jazdí po prašných cestách vo viniciach a raz za čas ho majiteľ umyje.

Priebeh:

Už pár minút po aplikácií, niektoré produkty postupne bledli. Jednoducho požadovaný efekt na plastne nebol taký, aký by som ho ako kupujpci očakával. Bola to slabšia "keramika" Optiseal a čierny produkt na plasty Carplan. Po dvoch dňoch sa pomaly vytráca aj Valet Pro, čo ma prekvapuje, pretože ich produkty patria kvalitné produkty. Po týždni už slabne aj Poorboys. Po 11 dňoch už celkom stratili na sile aj Autofinesse, Meguiars, 303, Autoglym a Perl Coat. Po 22 dňoch už slabne aj Dodo Juice. Po 6 týždňoch sú stále ako tak viditeľné Chemical guys, Carplan (čo je zaujímavé, lebo bol slabý od začiatku) a oba sprayové produkty. Sheron a Coyote.

Cquartz UK stále drží, ale nie je taký pekný ako Surf city garage alebo Car System. Black Wow slabne pomaly, ale vzhľadovo je už nezaujímavý. Po jedenástich týždňoch. Carpro Cquartz stále drží bez zmeny, avšak jeho vzhľad však od začiatku nie je ideál pre takéto staršie plasty. Drží dobre ale je taký nevýrazný, zaprášený. Po produkte Surf city, ktorý držal bezproblémovo do 7 týždňa, nie ani stopy. Najvýraznejšie políčko má Carsystem Plast restorer, ktorý vytára lepší efekt, ako hneď po aplikácií. Už nevyzerá tak lesklo, ale pekne matne. Černidlo na plasty vyzerá stále rovnako nevýrazne ako po aplikácií.

Záver a vyhodnotenie:

Test stále prebieha, ale už dnes je jasné, kto je víťaz, pretože reálne je možné rozpoznať už iba dva produkty. Carsystem a Carpro. Držia viac ako 3 mesiace. Carystem patrí medzi najlacnejšie produkty z testovaných. Je to podobný produkt ako ľanová fermež, ktorá vytvára lesklý povrch. Hlboko sa vpije do plastu a odoláva vode, prachu, nečistotám, umývaniu. Ak chcete oživiť staré plasty a vo väčšom rozsahu, ideálna voľba. Na začiatku je príliš leský a preto je vhodné ho mikrovláknom, čo najlepšie usušiť. Čím je starší, tým viac je matnejší a má krajší efekt. Lesklý povrch sa totiž javí ako svetlejší, čo je opak toho, čo chceme dosiahnuť.

Carpro je dostatočne odolný produkt, aj keď je jeho cena niekde inde a to za malé množstvo. Celkový dojem nie je taký jednoznačný, možno aj preto, že tento produkt nebol určený vyslovene na plast. Povrch je však o poznanie drsnejší a dosť sa naň chytá prach. V priebehu testu sa najmenej menil v čase. Vyzerá stále rovnako, hoci nie tak dobre ako produkt na treťom mieste. Ak máte podobný produkt na lak, použite ho aj na plasty a je to.

Blac max je zo štandardných bežných produktov najlepší. Ľahká aplikácia, nie je to keramika ani fermež. Vytvára najkrajší matný vzhľad a dokonale repelentuje nečistoty. Príjemne vonia, je ho dostatok za dobrú cenu, ideálny produkt vhodný aj do interiéru. Odporúčam ľuďom, ktorí nemajú problém s pravidelnou starostlivosťou o vozidlo, keďže vydrží maximálne dva mesiace. Toľko môj subjektívny pohľad.TEST TEPOVACÍCH KOTÚČOV

Hoci sa táto stránke venuje skôr exteriéru ako interiéru, trochu odobočíme od témy a budeme sa venovať jeho čisteniu, respektíve tepovaniu. Keďže tepovať je otupná práca, zaobstaral som si 2 kruhové kefy na excentrickú leštičku. Dajú sa použiť aj na rotačnej mašine, ale budú príliš agresívne voči čistenému povrchu a navyše budú fŕkať penu všade dookola. Pri koberčekoch to nie je problém, lebo je možné a aj rozumné ich čistiť mimo auta. Sedačky však nie je také jednoduché odmontovať a preto sa tepujú tam kde sú. Teda vo vozidle. Odporúčam teda použitie len s excentrickými leštičkami, či už nútenými alebo nenútenými. Tieto kefy sú predávané ako produkt od americkej spoločnosti Chemical guys, hoci výrobca je jasný a je to aj na nich napísané. China. Viac info nájdete na ich domovskej stránke uvedenej nižšie ako aj na stránke, kde je možné ich v EU kúpiť.

Kefa s kratším vlasom je určená na koberčeky, prípadne na podlahy. Povrch je potrebné zvlhčiť roztokom vody a čistiaceho prostriedku. Práca je jednoduchá, kefa kmitá, povamly rotuje a vytvára hustú penu. Čistí dokonale. S kratkými štetinami problém nebol, pri dlhých však áno. Tie sú určené na tepovanie sedačiek, prípadne na tapacírované obloženie interiéru. Pri kefe s dlhšími štetinami akoby mašina nevedela čo robiť. Iba sa kývala z boku na bok a vôbec nerotovala. Keďže pri teste bola použitá leštička s nenúteným excentrom, je možné že s nuteným excentrom by to bolo o niečo lepšie. Nabudúce určite vyskúšam aj túto možnosť. Kefa s dlhším vlasom bola viac zničená ako kefa s malým vlasom. Niektoré štetiny vypadali, iné sa ohli. Hlavne tie po okraji kotúča.

Záver a vyhodnotenie:

Malá kefu by som kúpil, veľkú nie. Je to aj preto, že pri tepovaní koberčekov nie je nutné byť až taký opatrní ako pri tepovaní sedačiek. Pri silnom tepovaní kefou tu dochádza k poškodzovaniu a vytváraniu žmoliek. Na ne by som preferoval použiť radšej jemnejšiu kefu, prípadne tepovací vysávač, tornádor, čistenie parou a pod. Po použití nie je ľahké oddeliť kefu od unášača, lebo obe plochy sú tvrdé a rovné. Preto je vhodné pomaly medzi ne vopchať skrutkovač a takto obe plochy oddeliť. Fotografie z testu nájde v galérií.VEĽKÝ TEST VOSKOV II

V minulom teste som porovnával 24 rôznych voskov. Voskami ich nazývam hoci v niektorých prípadoch to neboli vosky, ale sealanty, teda syntetické polyméry - tmely. Nevadí, verím, že si rozumieme. Keďže sa moja zbierka voskov rozšírila, pokračujem v podobnom teste. Tentokrát bolo testovaných ďalších 13 produktov. Víťazom minulého testu bol Chemical Guy´s XXX Hard Core Paste Wax (dlhý názov, ako v indickej dedine). Ale ani ostatné vosky, najmä Collinite, Meguiar´s a Dodo Juice neboli o nič horšie. XXX je však taký ideál, cena kvalita balenie. Aj tentokrát som ho použil a to kvôli porovnaniu s ostatnými voskami. Testované boli rôzne druhy týchto ochranných prostriedkov, od prírodných až po syntetiku. Aplikoval som ich takmer v identickom čase a podmienkach ako v minulom roku, preto bolo zaujímavé pozorovať, čo sa bude diať. Do testu som zahrnul aj vosk na disky Poorboy´s. To len pre porovnanie akú bude mať výdrž. Postup, nanášanie, dolešťovanie boli identické ak pri prvom teste a preto ich do detailov rozoberať. Rovnako aj prehľad voskom je jednotných a nachádza sa nižšie.

02.11.2012 Pre tento test som si vybral prednú kapotu. Je viac vystavená soli, vode, snehu, prachu,...ako je strecha, kde som testoval minule, takže uvidíme ako to tie produkty zvládnu. Čistenie som urobil excentrickou leštičkou a čističom Collinite. Ich čistič 840 je celkom v pohode, akurát nie na nové a tmavé laky. Je to produkt skôr na člny a lietadlá ako na autá, keďže je viac abrazívny ako podobné produkty. Následne som urobil odmastnenie povrchu liehom. Kapota bola rozdelená na 14 rovnakých častí. Niektoré sú na okraji, niektoré v strede, ale všetky idú až k prednej hrane, takže by to malo byť čo sa týka pôsobenia vonkajších vplyvov cca podobné. Produkty boli aplikované v tenkej vrstve a následne po miernom dosušení doleštené mikrovláknovou utierkou.

27.12.2012 Po dvoch mesiacoch tesne po Vianociach, ktoré boli bez snehu, som druhý krát umyl auto bežným šampónom. Urobil som veľmi riedku koncentráciu, aby som aplikované vosky nenarušil. Auto nebolo špinavé, pretože v posledné dni skôr pršalo ako snežilo. Po umytí som povrch utrel do sucha mikrovláknom. Na povrch som rozprašoval čistú vodu a pozoroval som vytvárajúce sa guľôčky. Samozrejme ich veľkosť závisí od množstva aplikovanej vody a ide o môj subjektívny postreh. Len som potvrdil to, čo som zistil pri prvom teste. Prírodné vosky vytvárajú väčšie "bombule" ako syntetické vosky, hoci ich už nahlodal čas. Napr. produkt Optiseal nevytváral takmer žiadne, hoci dokonale odvádzal vodu.

23.3.2013 To bola zima ako už dávno nie. A keďže nebolo ani poriadne teplo, nebol čas nejako skúmať, čo sa deje pod tým snehom na aute. Ubehlo takmer 5 mesiacov od aplikácie voskov, resp. prostriedkov na ochranu laku auta a samozrejme všetky sú už na konci s dychom.

Záver a vyhodnotenie:

Počas 3 rokov som odtestoval cez 40 rôznych týchto prostriedkov. Osobne si myslím, že 4-6 mesiacov je maximum, čo sa vosk dokáže udržať na povrchu bez náležitej starostlivosti. Teda bez umývania a ošetrovanie špeciálnymi šampónmi a tekutými voskami. Nerád by som sa neopakoval ale, dôležitou požiadavkou na ochranné prostriedky nie je iba ich životnosť, ale aj ľahkosť aplikácie a hlavne cena. Mnohí sa rozhodujú medzi prírodnými a syntetickými voskami. Nedá sa povedať či jedny alebo druhé lepšie chránia povrch vozidla. Je to aj o sympatiách, niekto má rád UK značky, iný US, niekto je ochotný utratiť 20 € za balenie, iní dajú oveľa viac. Ak porovnám všetky doteraz testované vosky a prostriedky, najviac sa mi páči Chemical guys, Poorboys a Collinite. Kvalita za rozumnú cenu. Kto chce niečo viac, tak Dodo Juice, jednoznačne. A z luxus triedy by som si vybral Swissvax. V podstate som nič nové nezistil. Akurát ma príjemne prekvapil Autoglym HD vosk. Ten sa v teplom prostredí ťažšie dolešťuje, ale v jeseni pred zimou je to prijateľné. Výdrž ma porovnateľnú ako vosky Collinite, hoci je drahší. Toľko z voskov, už sa nimi zaoberať veľmi nebudem.VEĽKÝ TEST VOSKOV I

V dnešnej dobe sa veľmi poctivo rozlišuje medzi voskami a sealantami. Pred pár rokmi bol vosk voskom, ale dnes to už tak byť nemusí. Voskom sa označujú prostriedky na ochranu povrchu, ktoré sú na prírodnej báze. Sealantmi, teda plničmi sa označujú syntetické vosky. Nerád by som rozdeľoval prostriedky na ochranu laku na rôzne skupiny, keďže ich zloženie pozná skutočne iba výrobca a aj tzv. "prírodné" produkty môžu obsahovať umelo vytvorené látky.

Tento test som sa snažil urobiť z najznámejších voskov vyskytujúcich sa na našom malom trhu. Časť z nich sú bežné vosky z benzínových staníc, iné sú zase známejšie skôr u fajnšmekrov a sú o triedu drahšie. Ako je to teda z výberom na trhu, kde sú desiatky a možno aj stovky rôznych druhov voskov od 4 € až po 40 000 € ? Samozrejme pri tomto testovaní som bol limitovaný aj vlastnými finančnými prostriedkami, preto najdrahšie vosky sveta v cene nového Audi A6, boli z tohto dôvodu vynechané. Naopak, keďže tento test nesponzoruje žiaden výrobca alebo predajca voskov, prezentované budú skutočné neskreslené výsledky. Aj tu však ide o subjektívny pocit autora tejto stránky a tak skúsenosti alebo názory na danú problematiku širokej verejnosti môžu byť odlišné.

Čo ľudí najviac zaujíma? Na prvom mieste asi cena produktu, ale je potrebné zvážiť aj jednotkovú cenu, napr. za jednu aplikáciu. Taktiež životnosť voskov považuje väčšina ľudí za dôležitú vlastnosť a aj na základe toho sa častokrát rozhodujú pre danú kúpu. Okrem nej som sa snažil zamerať na samotné vosky, značku, balenie, reklamu a marketing, ich vlastnosti, farba, vôňa, konzistenciu, ľahkosť použitia, vytváraný lesk, hĺbku, mokrosť vzhľadu, prípadné bonusy k vosku. Viacero testov v zahraničí už preukázalo, že niektoré vlastnosti sa takmer nemenia pri rôznych druhov voskov, ktoré sa od seba cenovo líšia aj v stovkách eur. Preto aj tento test nebude o hľadaní najlepšieho vosku, ale skôr o náhľad do problematiky ochrany povrchu vozidiel a vyhodnotenie toho, čo nám dnes ponúka trh.

Príprava:

Na test som si vybral svoje vlastné auto Škodu Octaviu, aby som mohol v čase priamo pozorovať čo sa deje s rôznymi voskami pôsobením poveternostných vplyvov a to najmä chladu, ľadu, vody, vetra ... najmä v tomto zimnom období.

Povrch laku som dôkladne umyl pomocou silného autošampónu a zbavil rôznych nečistôt pomocou čistiacej hliny. Následne som povrch laku pripravil na voskovanie pomocou leštiaceho predvosku Dodo Juice Lime Prime. Nie žeby som túto značku uprednostňoval, ale čistenie a prípravu pod rôznymi voskami som musel urobiť jedným a rovnakým prípravkom, aby výsledky boli čo najmenej skreslené. Pravdou však je, že najväčšou skupinou v teste boli práve Dodo vosky, pre aplikáciou ktorých sa odporúča práve tento čistič. Tento čistič je jemne abrazívny, takže odstraňuje aj jemné nečistoty, prípadne staré vosky.

Rôzni výrobcovia odporúčajú používať ich vlastné čističe, čo je v dnešnej marketingovej dobe nie je nič výnimočné. Teda napr. Collinite svoj Prewax cleaner N.840, Swissvax svoj Clean Fluid, Meguiars svoj Paint Cleaner Step 1, Poorboy´s má ako čistič a podklad Black hole. Ten dokonca maskuje jemné škrabance a kamufluje tak nedokonalosti laku a pripravuje ho na vrchné voskovanie. Porfólio prípravkov je veľmi široké, niektoré sú vlastne jemnými leštiacimi prípravkami, iné sa podobajú olejom alebo voskom.

Postup:

Ako najlepšie miesto na testovanie mi pripadá strecha. Ak sa rozdelí na viacero menších plôch, všetky si sú podobné a rovnaké namáhané vplyvmi počasia. Sú aj extrémnejšie miesta ako napr. dvere, ale tam je pôsobenie soli a vody príliš intenzívne a preto porovnanie výsledkov z hornej a dolnej časti by mohlo byť skreslené. Rovnako je to aj v prípade prednej kapoty, ktorej "nos" dostáva najmä v zimnom období zabrať.

Strechu som rozdelil na 24 rovnakých častí pomocou lepiacej pásky, aby bolo jasne viditeľné rozdelenie jednotlivých voskov. Kvôli množstvu voskov som nepoužíval aplikátory a samozrejme rozumné by nebolo použiť ani jeden spoločný. Preto som namiesto aplikátorov použil lisované mikrovlákno zvlášť pre každý vosk osobitne. To je dostatočné jemné a vhodné na nanášanie voskov.

Nanášanie: Pre väčšinu voskov bezproblémová, bez výrazných rozdielov

Tuhé vosky: Tvrdé vosky sa samozrejme ťažšie naberajú aplikátorom ako mäkké. Dodo mäkké vosky ako aj iné prírodné vosky ako Swissvax alebo Pinnacle je možné aplikovať priamo rukami, dlaňami. Spotreba je však väčšia a aplikácia časovo dlhšia. Ako som spomenul, aplikácia tvrdých Dodo voskov, Supernatural vosku, Hard core paste od Chemical guy´s , prípadne Collinite 476S je len minimálne náročnejšia ako napr. Natty´s, Meguiars 16, 26 alebo Swissvax, ktoré majú takmer maslovú konzistenciu. Ak sú však vosky príliš mäkké, ich spotreba je väčšia a niekedy je problém aplikovať veľmi tenké vrstvy. Pre mňa má ideálnu konzistenciu Collinite 915, Pete´s 53 alebo Pinnacle.

Tekuté vosky je ľahšie aplikovať, avšak spotreba je vyššia ako u tuhých voskov. Z tekutých voskov v tomto teste som mal pochybnosti iba v dvoch prípadoch. A to u Smartwaxu, ktorý je iný ako ostatné tekuté vosky. Možno preto, že obsahuje karnaubský vosk a tak mi pripadal jemne mazľavý. A špecialitou je Collnite 845 insulator. Ten je napr. pri ranných nižších teplotách tuhý a tak nie je možné ho vyliať z fľaše, iba vytlačiť. Naopak, počas horúcich dní je dokonale tekutý. Z toho vyplýva nutnosť vosk zohriať v prípade, ak je tuhý. Najlepšie ponorením do teplej vody.

Na každej z týchto 24 plôch som po aplikácií a jemnom zasušení (cca 3-5 min.) nanesenej vrstvy utrel polovicu mikrovláknovou utierkou 3M a typom, ktorý je zvlášť vhodný na odstraňovanie leštiacich pást a voskov. Veľa nadšencov detailingu sa domnieva, že zvyšky vosku je najlepšie odstrániť pomocou hustých hlbokých vlákien. To nie je pravda, pretože zvyšky karnaubského vosku sú veľmi lepkavé a oveľa jednoduchšie je ich odstrániť pomocou krátkych vlákien. Toto 3M mikrovlákno sa zdá na prvý pohľad príliš tenké, ale v skutočnosti je to dokonalý, bezpečný a účinný produkt na odstránenie zvyškov karnaubského vosku bez šmúh. Obsahuje polyesterové a polyamidové vlákna, ktoré sú mikroskopicky tenké a merajú iba jednu stotinu priemeru ľudského vlasu. Medzi kvalitatívne najlepšie mikrovlákno na trhu patrí aj Micro Polish Towel od Swissvaxu. Jeden centimeter štvorcový tejto utierky obsahuje viac ako tridsať kilometrov mikrovlákna!

Druhú polovicu som utrel po dlhšom zasušení (cca 10-15 min.) voskov. Prečo také dvojaké testovanie?

Doleštovanie: Pre väčšinu voskov bezproblémová, zopár rozdielov

Doleštiť vosk tak, aby sa z matnej vrstvy po jemnom zasušení stal dokonale hladký povrch, nebolo ani v jednom prípade problémové. Naopak po dlhšom zasušení je zopár voskov náročných na doleštenie. Patria tu Meguiar 16, 26 ako aj vosky od CG, teda Hard core Paste a Pete´s 53. Zvlášť tvrdým orieškom je Collinite 476S, ktorý je úplnom zaschnutí takmer nemožné doleštiť. Keďže test som robil v uzavretej miestnosti bez pôsobenia slnečného žiarenia a tepla, podmienky boli optimálne. Samozrejme pri aplikácií na slnečnom svetle by boli výsledky možno rozdielne. Väčšine voskov prekáža aplikácia na priamom slnku. Jedná sa hlavne o syntetické vosky, čisto prírodné s tým problém nemajú. Niektoré vosky ako Natty´s majú možnú aplikáciu na priamom slnku uvedenú dokonca aj na obale.

Umývanie:

Takto aplikovanú strechu som umýval len raz mesačne pomocou šampónu Dodo Wax - Safe Wash a pomocou mycej rukavice. Wax-safe Wash je pH neutrálny šampón, ktorý je šetrný k existujúcemu vosku na vozidle a príjemne vonia. Jedná sa o koncentrát riediteľný vodou v pomere až 1:400. Po opláchnutí som povrch utrel dosucha pomocou mikrovlákna.

Údržba povrchu laku:

Naopak, tekuté predlžovače životnosti voskov som v tomto teste nepoužíval, aby som mohol pozorovať, ako jednotlivé vosky strácajú svoje ochranné vlastnosti prirodzene pôsobením poveternostných podmienok. Tekuté predlžovače ako napr. Dodo Red Mist sú vlastne tekutými voskami, teda ich aplikácia je nanášaním nových vrstiev vosku a to by výsledky testu skresľovalo. Samozrejme ich použitie v bežnom živote je veľmi rozumné, keďže ich aplikácia je väčšinou veľmi jednoduchá a rýchla a výsledkom je dlhšia životnosť vrstiev vosku, ich lesk a hĺbka.

Životnosť:

Tú je niekedy ťažko posúdiť. Zväčša sa prítomnosť vosku zisťuje pomocou vody, teda pozorovaním, že aplikovaná voda vytvára kvapôčky alebo obruby. Beading, teda kvapôčkovanie, je vytváranie jednotlivých izolovaných kvapôčiek na rovnom povrchu a tzv. sheeting, lemovanie, je vytváranie obruby pri liatí vody na takto chránený povrch. Voda teda steká veľmi rýchlo v tenkých izolovaných jarčekoch. Pri starnutí a odparovaní, resp. odstraňovaní vosku v čase je schopnosť vytvárať guličky stále menšia a tak sa voda zlieva do väčších mlák. To je symbolom, že vosk už neplní ochrannú funkciu. Pri testovaní vodou veľmi záleží na aplikácií vody a tak vyhodnotenie je veľmi subjektívne. Osobne si myslím, že prírodné vosky vytvárali krajšie, väčšie "koráliky" ako syntetické vosky.

15.10.2011 Všetky vosky tvorili hneď po aplikácií vody na povrch takmer identické guľôčky bez ohľadu na značku, príp. cenu. Prírodné vosky však majú v tomto smere určite navrch.

19.11.2011 Po prvom umytí vozidla nebola u väčšiny voskov žiadna pozorovateľná zmena. Jemná zmena viditeľná u Pinnacle a Swissvaxu.

27.12.2011 Druhé umytie vozidla už zďaleka nebolo také pekné. Prekvapili ma najdrahšie vosky ako Pinnacle ako aj Swissvax, ktorým už dochádzal dych. Najlacnejšie vosky Carplan, Turtle Black, Carsystem boli na tom podobne. Smart wax, CHG Pete´s, Natty´s už taktiež stratili zo svojej sily, ale stále sú prítomné. Naopak Dodo vosky, hoci sú prírodné, sa statočne držali a nebolo vidieť žiadne výrazné zmeny. Turtle PTFE, Meguiars 16, 26, CHG Hard core a všetky 3 Collinite vyzerali stále veľmi dobre.

9.1.2012 Tretie umývanie pri mínusových teplotách. Ako najodolnejšie vosky čo sa týka životnosti mi pripadá Chemical guys Hard core, Collinite a Meguiars 16. Určite dobrou voľbou je aj Turtle wax PTFE. Prekvapením sú pre mňa vosky Dodo, keďže sa stále držia a očakával som, že sa vytratia tak ako Pinnacle alebo Swissvax.

19.2.2012 Štvrté umývanie. Väčšina voskov vytvára už viditeľne iné tvary ako perličky. Ešte sú to síce izolované miesta vody, avšak tvary už nie sú dokonale okrúhle a kvapky nedosahujú pôvodnú výšku ako počas voskovanie. Počas týchto 4 mesiacov, kedy som vykonal tento test boli extrémne nízke teploty v kombinácií so silným vetrom, preto výsledky sa môžu odlišovať od toho čo uvádza výrobca. Aj tak si však myslím, že štvrť roka je dostatočné dlhá doba na znovu prevoskovanie vozidla. Keďže životnosť som umelo nepredlžoval tekutými QD, pri ich použití by niektoré odolnejšie vosky vydržali určite aspoň 6 mesiacov. To je už dostatočne dlhá doba nato, aby bolo vozidlo znova kompletne prevoskované. Nadšenci a priaznivci áut odporúčajú ešte vyššie frekvencie, umývanie (týždenne), čistenie hlinou (až 2x do roka) a voskovanie (min. štvrťročne, príp. častejšie).

Záver a vyhodnotenie:

Testované vosky by som rozdelil do troch skupín. Luxusné vosky, stredná trieda a lacnejšie produkty. Na jednu aplikáciu stredne veľkého auta sa spotrebuje približne 10 gramov vosku. Aplikácia drahšieho luxusného vosku vyjde na cca 3-4 euro. Cena za vosk strednej triedy je 1-2 eurá. Najlacnejšími voskami je možné auto navoskovať za pár desiatok centov.

Z drahších voskov by som si vybral Swissvax. Má krásny obal, pekne vonia a ľahko sa s ním pracuje a má jasne navrch pred ostatnými, čo sa týka exkluzivity. Ani Pinnacle nie je zlou voľbou, pretože za rovnakú cenu je k vosku pribalený aj aplikátor a kvalitné mikrovlákno. Hoci majú spomínané vosky nižšiu životnosť, je radosť s nimi pracovať a vytvárajú krásny lesk a hĺbku.

Stredná cenová hladina sa skladá z Dodo voskov, Collinite, Chemical guys, Meguiars. Z prírodných Dodo voskov by som volil Rainforest Rub, ktorý je asi aj najznámejším a najpredávanejším Dodo voskom. Vonia lepšie ako ostatné vosky z produkcie Dodo a je mäkký, teda vhodný na aplikáciu rukami, ak by bol záujem sa s autom pohrať. Tieto vosky ma prekvapili svojou dobrou výdržou. Z hybridných voskov voskov by som volil Hardcore Paste od Chemical Guys alebo Natty´s blue od Poorboys. S oboma sa ľahko pracuje avšak Hardcore má väčšiu životnosť, ktorá sa v zime viac hodí. Tento vosk považujem aj za celkového víťaza testu. Cena je prijateľná pre bežnú verejnosť, je v plastovej dóze, ktorá akurát sedí v ruke a má dlhšiu životnosť v porovní s ostatnými testovanými voskami. Vynikajúcimi sú aj vosky Meguiar´s (lepší sa mi zdá N. 16 ako N. 26), ktorých balenie mi však rovnako ako u Collinite nevyhovuje. Je príliš veľké, aby sa pohodlne dalo držať v ruke pri voskovaní. Toto balenie je takmer nemožné otvoriť bez mince alebo kľúča. Od výrobcu Collinite by som bez váhania volil 915, vynikajúci vosk.

Komu sa však aj cena cez 10 eur za balenie vosku zdá veľa, nech siahne po vosku Turtle wax PTFE. Asi nie nadarmo patrí medzi najpredávanejšie vosky sveta, pričom má takmer najnižšiu cenu aplikácie na vozidlo. Životnosť je pritom dostačujúca, v pohode prekoná prírodné luxusné vosky. Lacnejšie syntetické vosky sa síce ťažie dolešťujú, ale ak sa pracuje po malých častiach, dá sa to zvládnuť. Pozor si treba dávať hlavne na plastové časti, keďže zanechávajú stopy.

Ak som už spomínal v úvode, tento test a jeho výsledky sú mojim subjektívnym pocitom a preto sa záver môže líšiť s názormi iných ľudí. Berte to ako recesiu. Kto nehľadí na cenu, nech si vyberie vosk podľa sympatií, balenia, farby alebo vône. Ak chcete mať niečo výnimočné, treba si za to priplatiť. Za exkluzivitu sa totiž platí a nemusia to byť vyhodené peniaze. Jednotková aplikácia na auto je totiž pomerne lacná aj pri drahých voskoch. Odmenou bude dobrý pocit, ľahkosť aplikácie, pekná vôňa. Jednoducho chcete niečo viac, tak prečo si to nedopriať. Ak však nechcete veľmi utrácať, výberom z USA produkov nič nepokazíte.Prezentácia voskov:

Na začiatok by som začal s prezentáciou, teda zoznámením sa s voskami, ktoré boli použité vo viacerých testoch. Prvý a druhý test voskov je uvedený tu na stránke, ďalšie vosky som testoval individuálne. Kvôli prehľadu ich uvádzam všetky spolu. Ako som už spomínal ide o mix rôznych produktov na ochranu laku áut a určite sa medzi nimi nájde nejaký, s ktorým ste sa už stretli. Text, ktorý je uvedený pri jednotlivých produktoch pochádza najmä z jeho popisu z reklamy na domovských stránkach výrobcu, príp. predajcov a preto sa môže zdať, že je niekedy preháňajúci. Pri každom produkte som preto uviedol aj môj názor (LA:), môj pohľad na daný produkt (ten sa nemusí zhodovať s Vaším názorom), jeho silné a slabé stránky a známku ako v škole (1-top, 5-nič moc). Poďme na to...

1) Turtle wax Color Magic Plus Black

Jedná sa o farebný vosk vhodný pre všetky druhy povrchov, vrátane metalitických lakov. Maskuje jemné škrabance a stopy po umývaní. Odstraňuje špinu a mastnotu. Neobsahuje rozpúšťadla. Niektoré verzie sa predávajú spolu s korekčnou voskovou tyčinkou na odlúpnuté miesta v laku po zasiahnutí kamienkami.

Objem 300 ml

LA: Priemerný vosk určený k maskovania defektov na tmavých lakoch s nižšou životnosťou ako iné Turtle vosky. Nie je vhodné ho nechať úplne uschnúť, pretože potom sa ťažko dolešťuje. Je to dobrý produkt na zamaskovanie malých dierok, napr. na prednej kapote. Následne odporúčam prevoskovať iným trvácnejším voskom. Turtle wax v poslednej dobe priniesol aj lepší upgrade tohto produktu a to sadu Black Box. Tá je prioritne určená na maskovanie nedostatkov na tmavých vozidlách. Hodnotím: 3.


2) Turtle Wax - Plus PTFE

PTFE je fluór polymérová ochranná vrstva odpudzujúca vodu a chrániaca lak od nečistôt. Testy preukazujú dokonalý lesk a ochranu až po dobu 12 mesiacov. Turtle Wax Autovosk s PTFE sa ľahko nanáša a ľahko rozleští k dokonalému lesku. Prípravok je ideálny pre všetky laky. Tento vosk je jeden z najpredávanejších autovoskov na svete.

Objem 500 ml

LA: Dobrý vosk za dobrú cenu. Štandard už niekoľko rokov na trhu. Veľa ľudí má práve tento vosk v garáži. Z testovaných voskov mal dlhšiu životnosť ako ostatné podobné produkty. Nie je vhodné ho nechať úplne uschnúť, pretože potom sa ťažko dolešťuje. Hodnotím 2.


3) Carplan Triplewax Car Polish

Je vosk, ktorý je možné zakúpiť takmer na každej benzín pumpe. Anglický výrobca Carplan vyrába širokú škálu autodoplnkov, medzi nimi aj vosky. Je vhodný pre všetky laky vrátane metalitických a možno ho ľahko aplikovať ako na suchý tak aj na mokrý povrch a to aj na priamom slnečnom svetle. Kombinuje tri z najlepších svetových extraktov z voskov (to však treba brať asi s rezervou).

Objem 500 ml

LA: Obyčajný vosk z benzínovej pumpy. Hoci nie je ničím výnimočný, stále je však lepšie ho mať na povrchu laku ako nemať žiadnu ochranu. Nie je vhodné ho nechať úplne uschnúť, pretože potom sa ťažko dolešťuje. Hodnotím: 4.


4) Finish Diamond Shine

Je to syntetický vosk od značky Carsystem, teda Vosschemie, nemeckého výrobcu tmelov. Tento produkt obsahuje špeciálne vysokokvalitné vosky, ktoré vytvárajú hlboký lesk na starých alebo nových povrchoch. Nezanecháva mastný film a neobsahuje žiaden silikón.

Objem 1000 ml

LA: Dobrý produkt za dobrú cenu. Je určený hlavne na strojové nanášanie a ochranu po leštení. Je možné ho použiť aj ako čistič od zbytkov pasty a podklad pre ďalšie vrstvy vosku. Hodnotím: 3.
5) Meguiar's Deep Crystal Cleaner Wax (Step 3)

Spoločnosť Meguiars je stará 110 rokov. Za ten čas sa stala jedným z popredných svetových spoločností vo výrobe pomôcok pre starostlivosť o povrch vozidiel. V roku 1901 Frank Meguiar začal s výrobou leštiacich produktov na ošetrovanie dreva. S príchodom kočov a vozidiel sa výroba zamerala na výrobu voskov ale aj iných autovýrobkov. Tak sa začal americký sen, ktorý trvá už 4 generácie.

Deep chrystal Wax vytvára dlhodobú ochranu a mokrý vzhľad. Deep chrystal je trojstupňový systém ideálne pre dokonalý povrch. Prvý krok je čistiaci vosk system paint cleaner, druhý krok je leštiaci vosk system polish. Posledným z trojice voskov je spomínaný krok 3, ktorý vytvára dlhodobú ochranu a mokrý vzhľad.

Objem 473 ml

LA: Kvalitný produkt od známej firmy za priaznivú cenu. Vynikajúco vonia a nie je mastný ako podobné produkty. Hodnotím 2.
6) Meguiar's Gold Class Carnauba Liquid Wax

Rada Gold Class ponúka výnimočnú hodnotu a neskutočné výsledky. Tento vosk je bez debaty najviac reflexný autovosk v histórií firmy Meguiars. Luxusný karnaubský vosk s kombinácií s polymérmi vytvára silnú, dlhotrvajúcu ochranu Vášho vozidla a vytvára briliatný reflexný lesk. Táto špeciálna zmes prírodných voskov a polymérov je bezpečná a efektívna pre všetky typy lakov bez ohľadu na farbu. Ľahko sa aplikuje a dolešťuje, môže byť aplikovaný ručne alebo pomocou excentrickej leštičky. Ak radi často voskujete auto, je to ideálny produkt pre Vás. Zákazníci hovoria, že tento vosk je ideálny pre lak, ktorý je v dobrej kondícií a pomáha mu späť dosiahnuť vzhľad nového laku. Nie je síce tak odolný ako tuhý karnaubský vosk, ale je to rýchle riešenie pre briliantný lesk.

Objem 473 ml

LA: Ďalší kvalitný produkt, výborne vonia, nie je mastný, vytvára veľmi klzký povrch a pekný "look". Ľahko sa nanáša a dolešťuje. Hodnotím 1-.
7) Meguiar's White Wax

Vosky určené pre biele až svetlofarebné autá vyžadujú zloženie, ktoré rozjasní lak auta a urobí ho opäť žiarivým. Tento vosk je špeciálne navrhnutý pre svetlé alebo biele farby, obsahuje čistiace prímesy, ktoré odstraňujú ľahké znečistenie a oxidáciu. Tým vyčistia a rozjasnia lak, zatiaľ čo syntetické polyméry poskytujú dlhodobú oddolnú ochranu. Tento čistiaci vosk je možné použiť ručne alebo s excentrickou leštičkou. Dodáva sa s aplikátorom.

Objem 198 g

LA: Je to dobrý produkt v netradičnom balení, ako zubná pasta. Dobre sa stým pracuje, vytvára hladký a lekský povrch. V kombinácií s leštičkou je možné ho použiť ako pre wax clener, teda čistič pred voskovaním. Hodnotím 2.
8) Meguiar Mirror glaze Paste wax 16

Excelentný vosk z prírodných voskov, ktorý patrí medzi špičku od spoločnosti Meguiars. Jedna sa o veľmi trvanlivý vosk, ktorý poskytuje dlhodobú ochranu.

Objem 312 g

LA: Vynikajúci produkt s dlhou životnosťou za výbornú cenu. Výhodou aj nevýhodou je jeho balenie, ktoré sa podobá baleniu farby a má väčší objem ako ostatné vosky, ktoré "padnú" do ruky. Obsahuje viac karnaubského vosku ako Paste wax 26. Osobne by som volil radšej tento vosk ako Hi-tech. Uschnutý zabudnutý vosk sa ťažšie dolešťuje. Hodnotím 2.
9) Meguiar's Hi-tech yellow Wax 26

Tradičný vosk v kombinácií so syntetickými polymérmi , ktorý poskytuje ochranu aj za extrémneho počasia. Nevysušuje sa úplne do biela ako pri iných voskoch. Tento vosk obsahuje karnaubský vosk, ktorý je skombinovaných s pokročilými polymérmi, ktoré predlžujú jej životnosť.

Karnaubský vosk zabezpečuje vysoký stupeň lesku, zatiaľ čo syntetické zložky vplývajú na životnosť a dlhodobú ochranu povrchu. Táto kombinácia dáva fantastický dlhotrvajúci lesk, dostatočnú hĺbku. Dodáva sa s penovým aplikátorom.

Objem 312 g

LA: Vynikajúci produkt s dlhou životnosťou za výbornú cenu. Výhodou aj nevýhodou je jeho balenie, ktoré sa podobá baleniu farby a má väčší objem ako ostatné vosky, ktoré "padnú" do ruky. Obsahuje viac syntetických polymérov a preto by mal mať dlhšiu životnosť ako Paste wax 16. Bonusom je aplikátor. Uschnutý zabudnutý vosk sa ťažšie dolešťuje. Hodnotím 2-.
9) Meguiar’s Gold Class Carnauba Plus Premium Paste Wax

Udržiavajte lak svojho auta voskom Meguiar Gold Class Carnauba Plus Premium. Naša patentovaná zmes prémiového karnaubského vosku a trvanlivých polymérov vytvára dlhodobú ochranu vášho laku s brilantným leskom. Zlepšená receptúra vytvára ešte lepší lesk a hĺbku. Carnauba Plus sa ľahko nanáša a dolešťuje, môže byť aplikovaný ručne alebo excentrickou leštičkou. Balenie obsahuje vysoko kvalitný mäkký penový aplikátor pre tenkú a rovnomernú aplikáciu. Bezpečné pre všetky typy lesklých farieb vrátane čírych lakov.

Objem 311 g

LA: Veľmi dobrý vosk v plechovom balení so zvláštnym vrchnákom. V ňom je vo vnútri ukrytý aplikátor v uzatvarateľnom plastovom kryte. Je to také clever riešenie. Zložením, vôňou a konzistenciou je podobný vosku Hi-tech 26, ale ľahšie s sním pracuje. Hodnotím 1-.
10) 3M 39526 Perfect-it Show Car Paste Wax Ultra High Gloss Finish

3M sa snaží stále vyrábať špičkové výrobky, preto sú tak obľúbené profesionálmi na celom svete. Tento vosk sa snaží ponúknuť viac ako iba dobrý vzhľad, ponúka ochranu proti slnku, kyslému dažďu, nečistotám a ďalším látkam poškodzujúcim povrch. Dokonale hladký povrch odpudzuje mastnotu, prach a odtlačky prstov. Základnou zložkou je acrylic silicone flourpolymér v kombinácií s karnaubským a montana voskom. Poskytuje vynikajúcu dlhotrvajúcu ochranu za nízku cenu. Tento vosk vytvára dokonalú hĺbku, lesk a mokrý povrch. Hodnota je bezkonkurenčná a z jedného balenia je možné urobiť 20 až 30 aplikácií. Tento vosk nemá čistiace vlastnosti, preto je potrebné povrch pred voskovaním pripraviť.

Objem 298 g

LA: Výborný produkt. Firma 3M je známa svojími inováciami a patrí medzi lídrov nielen v automotive priemysle. Ich produkty, ktoré uvádza na trh, majú vysoký štandard a rovnako je to aj v prípade tohto vosku. Ako hovorí popis, produkt je kombináciou syntetiky a prírodných voskov. Toto zloženie je uvedné aj na obale, čo iní výrobcovia nerobia a čo oceňujem. Balenie je rovnaké ako u Meguiars, teda nízka kovová nádoba s väčším objemom ako je bežné. To je niekedy výhodou, pretože sa dá nanášať aj strojovo, ale aj nevýhodou, lebo nesedí v dlani tak ako 200 g balenia. Vosk má podobnú konzistenciu a vôňu ako Collinite 915 a je aj rovnako kvalitný. Veľmi ľahko sa nanáša, nevytvára až tak výrazný biely opar a ľahko sa dolešťuje. Vosk vytvára hĺbku a dáva vysoký lesk lakom. Životnosť je dostatočná, cez 3 mesiace. Hodnotím 1-.
11) Valet Pro Classic Gloss Protection Wax

Po viac ako dvoch rokoch vývoja prichádza tento najnovší produkt od firmy Valet Pro. Tento vosk je maslovo hladký obsahujúci karnaubský vosk, ktorý ponúka hlboký lesk a polyméry, ktoré zaručujú jeho dlhú výdrž viac ako 3 mesiace.

Dodáva sa vo veľkom 250ml balení, takže ponúka vynikajúcu hodnotu za svoju cenu. Pri uvedení na trh sa po obmedzenú dobu dodáva s mäkkým penovým aplikátorom a plyšovou mikrovláknovou utierkou. Tento vosk sa ľahko používa. Po alikácií tenkej vrstvy je potrebné počkať 5-10 minút a povrch doleštiť mikrovláknom. Valet Pro je anglická firma vyrábajú kvalitné produkty k starostlivosti o vozidlo. Má to aj v názve, kde slovo "valet" znamená starostlivosť. Ich produkty sú inovatívne, niektoré dokonca multifunkčné, s dobrou cenou a v jednoduchom balení.

Objem 250 g

LA: Výborný produkt od Valet Pro. Táto firma predáva fungujúce veci v oblasti starostlivosti o autá a pritom to nepreháňa s balením a prehnanou reklamou. Je to poctivý vosk, ktorý sa ľahko aplikuje, avšak ak sa nechá dlhšie uschnúť, vytvára biely opar. Dolešťovanie je však aj po dlhšej dobe bezproblémové. Hodnotím 2-.
12) Valet Pro Beading Marvellous

Ručne pripravovaný vosk zo špičkových produktov sa vyrába v UK. Tento vosk robí absolútne všetko čo by ste chceli od autovosku a ešte aj viac. Vonia fantasticky bez chemických prísad. Je to veľmi maslový vosk, ktorý je veľmi ľahké aplikovať.

Jednoducho ho stačí nechať 5 minút zasušiť a doleštiť, čím sa zvýši lesk a hĺbka vášho laku auto. Valet deklaruje odolnosť presahujúcu 3 mesiace..

Objem 250 g

LA: Ďalší výborný produkt od Valet Pro. Tento vosk je na rozdiel od predchádzajúceho v plastovej dóze, čo je pozitívum. Nevonia ako špičkové vosky, ale zase ani nesmrdí. Vytvára menej oparu ako Gloss vosk. Ľahko sa doleštuje to vysokého lesku. Cenu ale nadsadili trochu vysoko, takmer 4x násobne ako u Glossu. Preto sťahujem bod, ináč veľmi dobrý vosk. Hodnotím 2.
13) Valet Pro Mad Wax

Tento vosk stojí zlomok toho, čo iné špičkové vosky. Je jednoducho ho aplikovať a doleštiť do vysokého lesku. Je vyrobený zmiešaním vosku montana a karnaubského vosku. Vyznačuje sa ľahkosťou použitia, fantastickým leskom a ponúka až trojmesačnú životnosť.

Objem 250 g

LA: Dobrý produkt od Valet Pro. Je posledným produktom od tohto výrobcu. Vonia pekne, ako banán a pripomína mi starší tekutý vosk od tejto firmy - Banana wax. Má konzistenciu ako krém na ruky, teda nie je tuhý ako iné vosky. Nanášanie je preto ťažšie a preto nie je nanesená vrstva homogénna. Je to typický UK vosk, ktorý rýchlejšie schne a ťažšie sa doleštuje, ak uschne. Vytvára však pekný mokrý "look" a má pekný lesk. Navyše je v porovnaní s iným voskami pomerne lacný. Hodnotím 3.
14) Smartwax

Je veľmi odlišný a skutočne unikátny produkt, vyrobený z najkvalitnejších surovín. Smartwax obsahuje 100% čistý karnaubský vosk obohatený o zmes polymérnych fluórokarbónových živíc, ktoré dávajú mokrý dlhotrvajúci a hlboký lesk a zároveň UV (40) ochranu, ktoré znižujú vyblednutie, oxidáciu a praskanie farby.

Zopár výhod, ktoré uvádza výrobca: jednoduché použitie, použitie na mokrej a suchej ploche, môže byť aplikovaných na slnečnom svetle, nezanecháva škvrny na plastových a gumových lištách, zakrýva drobné škrabance, neobsahuje žiadne chemikálie alebo abrazíva.

Použitie je štandardné, avšak u tekutých voskov je nevyhnutné ich pred voskovaním pretrepať. Aplikácia je možná penovým aplikátorom alebo mikrovláknovou utierkou. Mierne sa nechá zasušiť na opar a pretrie sa do sucha.

Objem 473 ml

LA: Príjemne voňajúci tekutý vosk s priemernou výdržou. Ľahko sa aplikuje a dolešťuje, avšak má mierne mastnú konzistenciu. Hodnotím 3.
15) Collinite liquid insulator vosk (845)

Insulator je ťažký tekutý vosk, ktorý bol pôvodne určený pre priemyselné použitie, ale jeho využitie a funkčné vlastnosti sú ideálne pre použitie v automobilovom priemysle. Najmä ak sa vyžaduje jednoduchosť použitia a dlhá životnosť, napr. ako je údržba vozového parku. Rovnako ako ostatné produkty Collinite aj tento vosk je veľmi ľahko použiteľný a neobsahuje žiadne čističe alebo abrazívne látky, čo znamená, že môže byť jednoducho vrstvené na seba. Ak hľadáte vysokoodolnú ochranu vášho vozidla na dlhé obdobie, tento produkt je ideálny.

Pôvodne bol vyvinutý pre použitie v elektrárňach a pre stožiare ako ochrana vysokonapäťových izolátorov voči znečisťovaniu a tým na zabránenie vzniku korózie. Produkty Collinite prenikli aj do iných priemyselných oblastí, kde sa vyžaduje ochrana voči starnutiu, znečisteniu, soli a oxidácií v extrémnych poveternostných podmienkach. Collinite patrí medzi špičku v ochrane lodí, člnov, lietadiel, automobilov a priemyselných zariadení už od roku 1936. Vyrábajú sa v USA v štáte NY.

Objem 473 ml

LA: Vynikajúci produkt s dlhou životnosťou za výbornú cenu. Nevýhodou je, že pri nižších teplotách je tuhý a nedá sa z fľaše vyliať. Preto je ho potrebné zahriať. Pri vysokých teplotách je zase veľmi tekutý, až riedky. Je vhodný na ochranu počas zimných mesiacov, prípadne na spodné časti karosérie a disky. Hodnotím 2.
16) Collinite Super double coat (476S)

Collinite 476S je jedným z najodolnejších voskov v súčasnej dobe. Svojou životnosťou prežije akýkoľvek iný autovosk za všetkých možných podmienok. Výrobca je tak hrdý na svoj vosk, že dokonca tvrdí, že vydrží dokonca celý rok a to aj za nepriaznivých poveternostných podmienok. Ak hľadáte najtrvanlivejší auto vosk, Collinite Super Double coat je pre vás. Z hľadiska estetiky a balenia na tom nie je o nič lepšie alebo horšie ako iné vosky v rovnakej cenovej kategórií, ale keď hovoríme o trvanlivosti, to už je iná úroveň.

Tento vosk je víťazom nemeckého testu voskov Auto Express Best Buy 2008.

Má rôzne 2 rôzne veľkosti balenia a to 270 ml a 532 ml

LA: Vynikajúci produkt s veľmi dlhou životnosťou za výbornú cenu. Nevýhodu môže byť jeho balenie rovnako ako pri Meguiars 16, 26 a Collinite 915. Je to robustná kovová nádoba, najmä pri pollitrovom balení. Avšak poskytuje veľkú hodnotu v porovnaní s cenou. Nevýhodou je rýchlejšie zasychanie a ťažšie dolešťovanie uschnutého zabudnutého vosku. Hodnotím: 2.
17) Collinite Marque D'Elegance (915)

Podobne ako pri predchádzajúcom produkte aj tento vosk bol nadšencami áut objavený v UK až v poslednej dobe, hoci je na trhu dostatočne dlho. Keďže výsledky viacerých testov aj počas veľmi nepriaznivých podmienok dopadli veľmi dobre, začalo sa o týchto produktoch hovoriť častejšie. Tento vosk patrí medzi najodolnejšie vosky na trhu, má vysoký obsah karnaubského vosku a navyše sa predáva za rozumnú cenu. Prekvapujúci je jeho dlhotrvajúci lesk a ochrana v najnáročnejších podmienkach či už prší alebo svieti slnko. Na rozdiel od 476S vyšší podiel karnaubského vosku vytvára hlbší a vyšší lesk pri zachovanej životnosti.

Nanášanie tohto vosku by malo byť iba ručne. Postup je štandardný a to naniesť čo najtenšiu rovnomernú vrstvu vosku pomocou penového aplikátora. Film sa nechá jemne zasušiť počas 5-10 minúť a potom jemne doleštiť pomocou mikrovlákna.

Objem 354 ml

LA: Vynikajúci vosk, ideálny mix syntetických a prírodných voskov. Výhodou aj nevýhodu je už spomínané robustné balenie, ktoré takmer nie je možné otvoriť bez mince alebo skrutkovača. Ľahko sa aplikuje a dolešťuje a má dlhú životnosť. Navyše príjemne vonia. Odporúčam si ho zadovážiť. Hodnotím: 1-.
18) Simoniz Original Fine Wax

Je to produkt od americkej firmy, ktorá ho vyrába viac ako 100 rokov. Je vyrobený z prírodnej najtvrdšieho karnaubského vosku.

Zanecháva vysoký lesk a má veľmi dobré hydrofóbne vlastnosti. Je vhodný pre všetky druhy povrchov ako sú lak, drevo chróm. Udržuje farby ako nové.

Objem 200 ml

LA: Dobrý poctivý vosk za akceptovateľnú cenu. Má dlhú životnosť, avšak jeho dolešťovanie, ak sa nechá dlhšie uschnúť, je problematické. Hodnotím 2.
19) FinishKare 1000P Hi Temp Sealant

Je zmesou pokročilých čistých syntetických materiálov. Výsledkom je produkt, charakteristický teplotou topenia nad 250 °C, extrémnou tvrdosťou, extrémnou hladkosťou s vysokým leskom. Tento produkt dodá vášmu vozidlu nádherný lesk s výnimočnou životnosťou.

FinishKare poskytuje maximálnu odolnosť voči UV, tvrdej vode, kyslým dažďom, zbytkom mušiek, živici zo stromov atď. Je excelentný pre použitie na všetkých automobilových lakoch a kovových povrchoch zahrňujúcich aj letecký priemysel.

Objem 412 g

LA: Keďže sa jedná o balenie v plechovici, dal som to k podobným produktom ako Collinite alebo Simoniz. Američania majú asi radi takéto robustné balenia, ale nie najľahšie sa dajú otvoriť. Ide to iba mincou. Podobne ako Collinite aj Finishkare je veľké balenie, ktoré Vám vydrží roky. Ľahko sa aplikuje a veľmi pomaly uschýna. Vhodné do teplejších oblastí, keďže sa veľmi ľahko doleštuje. Pri nižších teplotách schne veľmi dlho. Vynikajúci produkt. Hodnotím: 1-.
20) FinishKare 2685 Pink Wax

Využitím pokročilého procesu je tento vosk namiešaný z prvotriedneho karnaubského brazílskeho vosku a odolných živíc. Výsledkom je mäkký ľahko aplikovateľný, ľahko sa dolešťujúci vosk, ktorý prináša ultra hlboký, ultra mokrý a ultra lesklý povrch ako pri špičkových výstavných autách.

Excelentný pre použitie na všetkých automobilových a leteckých povrchoch. Viacnásobná aplikáciou tohto vosku prináša zvýšenú hĺbku, klzkosť a mokrosť povrchu a zakrýva jemné pavučinky na laku.

Objem 411 g

LA: V podstate rovnaký produkt ako 1000 Hi Temp, akurát ružovej farby a inej vône. Tá je mierne syntetická a nie taká príjemná ako u iných voskov. Veľke balenie, ľahkosť práce s ním, nemám čo dodať. Vynikajúci produkt hoci 1000 Hi Temp sa mi páči viac. Hodnotím: 2.
21) Fusso Coat Dark 12 Months Wax

Fusso Dark Coat 12 Months Wax je japonský syntetický vosk, ktorý vytvára legendárny ochranný hydrofóbny povlak na povrchu auta.

Tento vosk vytvára hydrofóbny povrch s výdržou až do 12 mesiacov a udržuje lak v dobrej kondícií. Fluorine polymer, dostatočne chráni lak voči dažďu, špine, cestnému znečisteniu, palivám, kyslým dažďom a inými nechcenými prvkami. Tento vosk neskutočne dobre repelentuje vodu. Mimo toho Fusso Coat 12 vytvára čistý, vysoko lesklý povrch a navyše zvýrazňuje farbu vášho vozidla.

Vosk je špecifický navrhnutý pre tmavé laky. Balenie obsahuje aplikátor, ktorý je ukytý pod vrchnákom.

Objem 200 g

LA: Je to typický syntetický vosk s chemickým zápachom. Veľmi rýchlo uschýna aj pri nižších teplotách. Treba ho hneď doleštiť, lebo zabudnutý vosk je potom ťažko doleštiť, na tmavých lakoch pri hrubšej vrstve necháva stopy. 12 mesiacov je ambiciózne číslo, skôr to vidím ako marketingový ťah výrobcu. Mne osobne sa veľmi nepáči, ťažko sa s ním pracuje. Hodnotím: 3.
22) Dodo Juice Light Fantastic

Light Fantastic je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje kokosový olej a biely včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre svetlé a biele laky, vrátane metalitických. Je to mäkký vosk a vonia po kokose.

Po sebe zanechá povrch perfektne lesklý a prekvapí vás svojou výdržou, vode zrážanlivosťou a dokonalým vrstvením. Vďaka vysokokvalitným surovinám dáva tento vosk hlboký, teplý, vlhký lesk a poskytuje dlhotrvajúcu ochranu.

Objem 250 ml

LA: Všetky vosky, či už mäkké alebo tvrdé od Doda sú veľmi kvalitnými produktami v cenovej kategórií, ktorá nepatrí ani medzi najluxusnejšie ani medzi najlacnejšie. Tieto vosky predstavujú zlatú strednú cestu so špičkovým marketingom, sú farebne odlišené s rôznymi vôňami. Životnosť je prekvapujúca, keďže sa jedná o prírodné vosky, ako uvádza výrobca. Výhodou je ľahká aplikácia a dolešťovanie. Odporúčam si zadovážiť aspoň jeden vosk z tejto kolekcie. Toto hodnotenie platí pre všetky Dodo vosky. Hodnotím: 1-.
23) Dodo Juice Orange Crush

Orange Crush je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje pomarančový olej a žltý včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre teplé farebné odtiene, vrátane metalitických. Je to mäkký vosk a vonia po pomarančoch.

Orange Crush je vosk, ktorý dokáže z vášho žltého, oranžového alebo červeného laku urobiť niečo výnimočné, čo ste doposiaľ nevideli. Pomarančový olej obsiahnutý vo vosku funguje ako prirodzený čistič a je jedným z najkrajšie voniacich olejov na planéte.

Objem 250 ml
Dodo Juice Purple Haze (nezúčastnil sa testu)

Purple Haze je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje montánny vosk a tmavý včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre tmavé farebné odtiene, vrátane metalitických. Je to mäkký vosk a vonia po levanduľách.

Purple Haze má pôsobivú textúru a dodáva výnimočný vzhľad tmavým odtieňom. Veľmi ľahko sa nanáša a rozlešťuje. Tmavé odtiene su rázom ešte tmavšie a zmyselnejšie než doposiaľ boli.

Objem 250 ml
24) Dodo Juice Rainforest Rub

Rainforest Rub je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje candelillový vosk (rastlinný vosk) a tmavý včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre tmavé farebné odtiene, vrátane metalitických. Je to mäkký vosk a vonia po vodnom melóne.

Rainforest Rub dodá laku hĺbku, lesk a vlastnosti, ktoré sú prisudzované ďaleko drahším voskom. Exkluzívnosť tohto vosku podtrhuje životnosť, rozmanitosť spôsobu aplikácie a v neposlednej rade taktiež jeho cena, ktorá je až tretinová oproti porovnateľným konkurentom.

Objem 250 ml
25) Dodo Juice Diamond White

Diamond White je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje kokosový olej, mandľový olej a biely včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre svetlé laky, vrátane metalitických. Je to tvrdý vosk a vonia po vanilke.

Objem 250 ml
26) Dodo Juice Banana Armour

Banana Armour je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje banánový olej a žltý včelí vosk. Je špeciálne vyvinutý pre teplé farebné laky, vrátane metalitických. Je to tvrdý vosk a vonia po banánoch.

Objem 250 ml
27) Dodo Juice Blue Velvet

Blue Velvet je autovosk vytvárajúci vysoký lesk vytvorený z najlepších prírodných surovín, vrátane karnaubského vosku č. 1 z Brazílie. Obsahuje montánny vosk (tvrdý vosk z hnedého uhlia) a jojobový olej. Je vyvinutý špeciálne pre tmavé farebné laky, vrátane metalitických. Je to tvrdý vosk a vonia po čučoriedkach.

Objem 250 ml
28) Dodo Juice Hard Candy

Hard Candy je tvrdý vysokokvalitný auto vosk vytvorený s využitím najkvalitnejších prírodných surovín, vrátane prvotriedneho karnaubského vosku z Brazílie, kandelilového (rastlina) a čistého včelieho vosk. Má malinovú vôňu a červenú farbu. Vhodný je pre všetky farebné vozy. Ako už bolo spomenuté farba voskov robí iba veľmi jemné rozdiely a tak si môžete vybrať v podstate akýkoľvek vosk pre jeho vôňu, farbu alebo len preto, že ho chcete.

Objem 250 ml
29) Dodo Juice Supernatural

Supernatural - super meno pre super vosk. Supernatural je stredný tvrdý vosk vhodný pre všetky farby vozidiel, ktorý obsahuje špičkový karnaubský vosk. Tento prémiový vosk od Dodo Juice nemá žiadne pridané farbivá alebo vonné látky, aby bol tento vosk čistý a efektívny. Tento vosk sa dodáva v dvoch typoch balenia, v plastovej dóze podobne ako ostatné vosky alebo v krásnom drevenom obale. Nádoby sú vyrobené z tvrdého dreva, ktoré sa ručne vyrábajú vo Veľkej Británii. Drevené obaly vosku je možné opätovne naplniť u výrobcu za cenu 65,00 libier.

Objem 250 ml

LA: Špičkový vosk od Doda. Luxusné a veľmi prepracovné balenie drevenej verzie odporúčam, je to fakt bomba. Treba vidieť, skúsiť, fakt kvalitný produkt. Hodnotím 1*.
29) Dodo Juice Supernatural Machine Stick

Tento vosk sa na rozdiel od iných Dodo voskov predáva aj v balení Stick. Teda vyzerá ako deodorant. Pri tomto type hrozí menej, že vosk sa znečistí prachom alebo špinou. Táto tyčinka sa jednoducho nanesie na penový aplikátor pre ručné nanášanie alebo sa ním natrie leštiaci kotúč na leštičke. Tá môže dokonca bežať na malých otáčkach a tak je možné ju rovnomerne natrieť voskom. Je to najrýchlejšia metóda nanášania vosku pri ktorej je aj spotreba nižšia ako v prípade rúk.

Objem 60 ml

LA: Výborný nápad, ako použiť vosk aj pre strojovú aplikáciu. Škoda, že sa ostatné vosky Dodo nedajú z nádoby vyklopiť. Jednotková cena je o niečo vyššia ako pri bežnom balení. Keďže vosk je tvrdý, treba ho vysúvať iba postupne, inak sa zlomí a vypadne z obalu. Hodnotím 1.
29) Dodo Juice Supernatural Hybrid Paste Sealant

Je to starý dobrý vosk alebo sealant? Dodo Juice vytvoríl niečo, čo obsahuje oba - Dodo Juice Supernatural Hybrid. Tento produkt má to najlepšie z oboch svetov, brazílsku karnaubu a syntetické polyméry, ktoré mu dávajú životnosť. Takto vytvoríte naozaj lesklý povrch, ktorý je odolný. Môže odolať dažďu a teplu, čo z neho robí dobrý celoročný produkt.

Ak chcete použiť Dodo Juice Supernatural Hybrid, aplikujte šetrne na čistý lak, nechajte ho uschnúť (asi 3-5 minút) a potom doleštite mikrovláknom. Môžete nanášať viac vrstiev a to najskôr po hodine pre ešte hlbší lesk.

Objem 30 a 100 ml

LA: Je to taká špecialita, ktorá sa predáva iba v malých baleniach. Avšak pri aplikácií sa minie veľmi málo produktu. Ľahko sa nanáša a doleštuje. Vytvára krásny lesk a hĺbku. Odporúčam, hoci je to v prepočte na objem drahší produkt. Hodnotím 1.
29) Dodo Juice Supernatural Home Brew Wax Kit

V poslednej dobe uviedli Dodo na trh nevídanú vec. Dodo ponúka domácu sadu na výrobu vlastného karnaubského vosku. Je to sada, ktorá sa skladá z šupiniek karnauby, dózy, nálepiek a návodu na výrobu.

LA: Takto tento produkt je pecka. Je to produkt, ktorý zaujme každého chlapa, ktorý sa rád hrá s autami a voskovaním. Hoci je návod a postup výroby vlastného vosku jednoduchý, stále je tam taká alchýmia, ktorá núti chlapa spraviť si to sám. Hodnotím 1*.
Ďalšou špecialitou tejto značky sú edície. Napr. Dodo Juice Austintacious Limited Edition je limitovaná séria 539 ks mäkkých voskov, ktorá vyšla pri oslave 50- tych narodenín Austin Mini. Každý vosk je označený sériovým číslom, ktorý zaisťuje originalitu každého balenia vosku. Ďalším takýmto voskom je Rubbishboys edícia z najlepšieho karnaubského vosku a s prídavkom ananásových olejov a včelieho vosku. Tento vosk nádherne vonia a je vhodný pre všetky druhy lakov.

Inými variantmi je balenie Doublewax, teda balenie jedného mäkkého a jedného tvrdého vosku alebo aj varianty PRO, teda prírodné vosky ako Bleu Velvet alebo Pure Haze, ale s vyšším obsahom karnauby ale aj sealantu - teda špičkový hybrid.
Dodo vosky majú aj verziu pre testovanie alebo pre zberateľov voskov. Jedná sa o malé 30 ml balenia. Jednotlivé vosky, tvrdé či mäkké sa dokonca predávajú v baleniach po 4 ks z každého druhu. Objem 4x30 ml

Hoci sú Dodo Juice vosky farebné, hocijaký vosk sa môže použiť na akúkoľvek farbu vozidla. Zafarbenie voskov má iba minimálny vplyv na výsledný efekt, preto si môžete zakúpiť akýkoľvek vosk pre Vaše vozidlo len tak pre farbu, vôňu alebo len preto, že sa Vám jednoducho páči. Používa sa štandardne ako väčšina voskov. Aplikuje sa aplikátorom alebo mikrovláknom v čo najtenšej vrstve, nechá sa jemne uschnúť po dobu cca 5-10 minúty a preleští sa mikrovláknom do vysokého lesku. Všetky dodo vosky je možné vrstviť a to podľa potreby po 1-24 hodinách.

LA: Marketingovo majú tieto vosky a produkty od Dodo Juice veľmi dobrú politiku a sú úspešné najmä v západnej Európe. Majú široké portfólio, sú atraktívne a majú dobú kvalitu. To je dôvod prečo sú tu opísané v širšej miere. Rád s nimi pracujem.
30) Autoglym High Definition

AutoGlym HD vosk obsahuje starostlivo vyvážený komplex zmesou trvanlivých polymérov, karnaubského vosku v kombinácii s vybranými pevnými nasýtenými uhľovodíkmi a olejmi. Povrchy ošetrené týmto voskom vytvárajú veľmi vysoký lesk v kombinácii s vynikajúcou odolnosťou proti znečisteniu životného prostredia. Voči soli, čistiacim prostriedkom, UV žiareniu, kyslým dažďom, priemyselným znečistením, atď.

Autoglym vosk je jednoducho najlepší vosk aký kedy Autoglym vyrobil. Dodáva sa v čiernej krabičke s dvoma oválnymi aplikátormi a mikrovláknom.

Objem 150 ml

LA: Tento vosk je v peknom balení a k tomu ešte niečo navyše. Namiesto dvoch aplikátorov by som však prijal skôr dve mikrovlákna. Vosk je v menšom menšom balení ako býva štandard, ale je prezentovaný nízkou spotrebou a jednoduchosťou použitia. Pri aplikácií pri vyšších teplotách rýchlejšie zasychá a ťažšie sa potom dolešťuje. Životnosť je veľmi dobrá. Hodnotím: 2.
31) Poorboy´s Natty´s Liquid Blue

Tento tekutý vosk obsahujúci carnaubu vytvára vysoký lesk, hĺbku a necháva vyniknúť farbe, pričom aplikácia je veľmi jednoduchá. Tento vosk je vyrobený z prvotriedneho čistého brazílskeho karnaubského vosku. Má dlhú životnosť, fantastický lesk a ľahko sa aplikuje v každom počasí.

Objem 473 ml

LA: Veľmi podobný vosk ako tekuté vosky Meguiars. Hoci je výdrž priemerná, plusom je ľahkosť aplikácie a nádherná vôňa. Hodnotím: 2.
32) Poorboy Natty's Blue

Natty's Blue je pravdepodobne najlepší prírodný karnaubský vosk na súčasnom trhu v pomere kvalita/cena a tiež jeden z najlepšie voňajúcich voskov všetkých čias! Neuveriteľne ľahko sa používa a je možné ho vrstviť na seba. Vytvára bohatý mokrý efekt. Poorboy obsahuje tiež patentované UV absorbéry, ktoré zvyšujú celkovú úroveň ochrany proti nepriazni počasia. Je ľahko aplikovateľný, rovnako ľahko sa dá doleštiť do lesku. Ponúka fantastický výkon na tmavých farbách v kombinácii s neuveriteľnou hodnotu za peniaze. Aplikácia sa odporúča robiť iba ručne. Tento vosk bol špeciálne navrhnutý tak, aby prekryl škvrny a škrabance v tmavých farbách. Natty's je vysoko kvalitný vosk bez vysokej ceny, ktorá je typická pre vosky s obsahom karnauby.

Okrem vizuálnych vlastností, ktoré Natty's poskytuje autu, je rovnako dôležitým aspektom jednoduchosť použitia. Pomocou penového aplikátora, aplikujte tenkú rovnomernú vrstvu (niektorí nadšenci hovoria, že aplikácia je plynulejšia, ak je aplikátor je vlhký). Jednoduché použitie znamená to, že je jedno, či po aplikácií necháte vosk jemne uschnúť a neskôr ho doleštíte alebo ho preleštíte hneď po nanesení. Väčšinu voskov sa neodporúča aplikovať na priamom slnečnom svetle, avšak v tomto prípade to možné je. Takisto je možné ho použiť samostatne alebo "Topper". Samostatne je možné ho použiť avšak životnosť karnaubských voskov je kratšia ako životnosť sealeru. Preto sa odporúča aplikovať na tmel, prípadne naložiť na seba viaceré vrstvy. Výsledky sú nádherné na každej farbe, avšak na tmavých autách sa ukáže v plnej kráse. Tento vosk sa vyrába v troch farbách a to už v spomínanej modrej, pre tmavé laku, bielej, pre svetlé laky a červenej, ktorá je špeciálnou edíciou taktiež pre tmavé laky.

Objem 227 ml

LA: Vynikajúci produkt za prijateľnú cenu. Ako jeden z mála je možné ho aplikovať aj na teplý povrch, prípadne na slnku. Balenie je nevýrazné, typické pre PB, avšak aplikácia, dolešťovanie je veľmi jednoduché. Navyše krásne vonia a má dlhú výdrž. Hodnotím: 1.
33) Chemical Guys XXX Hardcore Paste Wax

Existujú spoločnosti, ktoré si pýtajú 100 libier za jedno balenie vosku, pretože jeho zložky obsahujú 50% karnaubského vosku. Hardcore vosk obsahuje až 47% karnaubského vosku a stojí oveľa menej. Navyše obsahuje polyméry, ktorý predlžujú životnosť vosku. Tá je v tomto prípade 2 až 3 mesiace.

Chemical guys vytvoril vosk, ktorý poskytuje bezkonkurenčnú ochranu a vynikajúci mokrý vzhľad. Aplikácia je veľmi jednoduchá a možná dokonca aj na priamom slnečnom svetle. Poskytuje vynikajúcu ochranu za zlomok nákladov za drahšie vosky. Je možné ho vrstviť pre väčšiu trvanlivosť a lesk.

Objem 200 ml

LA: Vynikajúci produkt za prijateľnú cenu. Hoci sa ťažie dolešťuje, v teste voskov vyhrál, keďže vydží aj mrazivé 3-4 mesiace. Krásne vonia a má dlhú výdrž. Pri aplikácií v lete, rýchlejšie zasychá a preto je vhodné pracovať na menších častiach. Hodnotím: 1.
34) Chemical guys Pete´s 53

Chemical guys vydal špeciálnu edíciu 5000 ks voskov s menom Pete´s 53 a obsahom 8 oz. Pri príprave boli využité 20 ročné skúsenosti chemikov v oblasti miešania automobilovej farby pre automobilový priemysel. V tomto vosku sú tie najjemnejšie suroviny, mandľový, kokosový, banánový olej, propolis z vosku včiel, špičkové tekuté kryštály polymérov v kombinácií s 53 percentným brazílskym bielym karnaubským voskom. 53 je vosk pre nadšencov, ktorí vyžadujú najvyššiu úroveň ochrany a najmokrejší lesk. Je to kombinácia prírodných zložiek, ktoré vytvárajú teplý hlboký lesk, ktorý vynikne pri akejkoľvek farbe a zároveň polyméry sú zárukou dlhej životnosti. Je vytvorený pre tmavé a metalitické laky.

Tento vosk nesie meno profesionálneho detailistu Pete Martineza, ktorý pracoval v Norco, v Kalifornii. Bol to veľký človek, ktorý bol známy pre detailistov, nadšencov aut, zberateľov vo svojom okolí, výborný priateľ. Bol odborníkom na lakovanie áut a motocyklov. Svoje 20 ročné skúsenosti šíril ďalej, bol priateľom a učiteľom mnohých nadšencov pre automobily a motocykle. Zomrel vo veku 53 rokov a aby si ho jeho rodina, priatelia a známi pripomenuli, pomenovali po ňom jeden zo špičkových voskov.

Objem 227 ml

LA: Rovnako ako XXX je to trvácny vosk, avšak s vyšším obsahom karnauby a za vyššiu cenu. Rýchlejšie zasychá pri vyššej teplote a potom sa ťažšie dolešťuje. Jedná sa o obmedzenú sériu v počte 5000, hoci to treba brať určite s rezervou. Hodnotím: 2.
35) Pinnacle Souverän

Souverän sa nazýva ja vosk perfekcionistov, pomenovaný pre jeho oslňujúci a bezkonkurenčný lesk a 3-rozmernú hĺbku. Je vyrobený z prvotriednych karnaubských prírodných voskov tak, aby vyhovoval najnáročnejším nadšenecom a zberateľom vozidiel. Souverän patrí medzi elitu medzi voskami na rôznych výstavách v USA. Je zvlášť vhodný pre horúce klimy s vysokou vlhkosťou. Každá 8 oz (1oz je cca 30 g) dóza vystačí na 30 aplikácií, čo pre majiteľa auta postačuje na niekoľko rokov. Tento vosk obsahuje špeciálnu zmes brazílskych bielych karnaubských voskov a prírodné oleje, aby mal lak vozidla obrovskú hĺbku a bohatstvo. Souverän vosk vylepšuje všetky farby, ale je úžasný na tmavé farby vozidiel, najmä červené a čierne autá. Kvôli zabezpečeniu mokrého vzhľadu sú do tohto vosku pridávané prírodné oleje.

Na výrobu používajú najvyšší stupeň žltého karnaubský vosku ktorý je k dispozícií na trhu, ktorý prechádza rafináciou, aby bol dokonale čistý a jasný a aby mal neuveriteľnú hĺbku a zrkadlový lesk. Vosk má maslovú konzistenciu, aby sa ľahko aplikoval. Na rozdiel od mnohých ostatných voskov je možné ho vyklopiť z dózy, natrieť ním leštiacu hubku a tak použiť pri strojovom nanášaní. Môže byť vrstvený, nevytvára kriedový opar a nezanecháva stopy. Životnosť je až 90 dní. Patrí medzi najjemnejšie vosky pre tmavé laky. Tento vosk je ručne liaty, dodáva sa s aplikátorom a mikrovláknovou utierkou Cobra Gold a je zabalený v zlatom mešci. To všetko je uložené v papierovej krabičke s poďakovaním.

Objem 227 ml

LA: Typický prírodný vosk s kratšou životnosťou. Ideálny pre fajnšmekrov a zberateľov a nadšencov áut. Dodáva sa v peknom balení, ale to je kompenzované vyššou cenou. Jeden z najobľúbenejších prírodných voskov v USA. Hodnotím: 1-.
36) Swissvax Onyx

Swissvax Onyx je vstupná úroveň voskov zo Swissvax a ponúka všetko to čo kvalitné karnaubské vosky. Obsahuje ho až 30%. Životnosť je nižšia ako ďalšie vyššie rady voskov od tejto značky avšak plne dostačujúca v rozsahu 2 mesiacov. Avšak, táto formulácia nie je odolná proti posypovej soli, a preto sa neodporúča pre použitie v zimných mesiacoch. Doporučuje sa ho použiť už na očistený povrch Swissvax Cleaner Fluidom.

Swissvax Onyx musí byť aplikovaný iba ručne. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, mala by byť použitá na čerstvo vyčistený povrch na dvoch až troch paneloch naraz tak tenko a rovnomerne ako sa len dá. Aplikácia je možné priamo rukami alebo pomocou Swissvax aplikátora. Postup je štandardný, po nanesení počkať niekoľko minút a vyleštiť do lesku.

Niečo o spoločnosti:

Swissvax je špičková švajčiarska autokozmetika. Od roku 1930 vyvíja rodina Anwander dvojkrokový postup pri starostlivosti o povrch. Najprv povrch pripraví, vyčistí pomocou oleja a následne až môže dôjsť k voskovaniu. Vosky Swiss obsahujú najlepšie esenciálne oleje z avokáda, vanilky, kokosu, pomarančov, banánov, orechov, ktoré vytvárajú úžasnú aromatickú vôňu v kombinácií s vysokým obsahom čistého brazílskeho karnaubského vosku. Zatiaľ čo bežné autovosky obsahujú iba malé percento prírodného karnaubského vosku, tie od Swiss ich obsahujú 30 až 60%. Luxusné automobilky tieto vosky predávajú dokonca pod svojimi značkami. Tieto produkty patria medzi tie najluxusnejšie produkty na trhu. Tento vosk sa dodáva v luxusnom čiernom mešci.

Objem 200 ml

LA: Typický prírodný vosk s kratšou životnosťou. Ideálny pre fajnšmekrov a zberateľov a nadšencov áut. Dodáva sa v peknom balení, ale to je kompenzované vyššou cenou. Pri tejto značke je cítiť určitú históriu a meno. Tieto vosky krásne voňajú. Hodnotím: 1-.

36) Swissvax Shield

Swissvax Shield je moderný a inovatívny systém pre maximálnu ochranu všetkých typov lakov. Karnaubský vosk je obohatený nepriľnavým PTFE, aby sa vytvoril dômyselný ochranný štít pre váš lak. Vďaka teflónovému efektu sa nečistoty a hmyz nemôžu priľnúť k hladkému povrchu laku.

Je určený na denne používané vozidlá, počas zimných mesiacov, pre vozidlá parkujúce vonku. Kontainer obsahuje 200 ml a postačuje na 10 až 15 aplikácií. To pri životnosti vosku 3 až 6 mesiacov postačuje na udržiavanie vášho auta po dobu dvoch rokov.

Pred tým ako aplikuje Shield, je potrebné pripraviť povrch pomocou Swissvax Paint hliny a čističom Cleaner Fluid. Takto dosiahnete povrch hladký ako sklo, perfektne čistý a bez zmyškov starého vosku alebo iných druhov znečistenia, akými sú stopy po kyslom daždi, asfalt, zvytky hmyzu. Perfektná príprava je kľúčom k dokonalej aplikácií vosku Swissvaxu.

Objem 200 ml

LA: Zatiaľ čo iné prírodné vosky tejto značky majú kratšiu životnosť, tento produkt má dlhšiu životnosť. Všetko ostatné ako balenie, vôňa, exkluzivita je aj pri tomto produkte. Hodnotím: 1-.

37) R222 Concours look

Jeden z najznámejších voskov na trhu R222 Concours sa mimo Európy predáva ako P21S. Odporúča sa používať nadšencom áut, pre ktorých trvanlivosť nie je najdôležitejšia vlastnosť. Poskytuje krásny mokrý vzhľad za veľmi rozumnú cenu. Tento vosk spája čistý brazílsky karnaubský vosk so včelím voskom, tak aby vytváral hlboký vlhký lesk. Na rozdiel od mnohých konkurenčných produktov, R222 Concours neobsahuje žiadne brúsne materiály, prísady, farbivá alebo parfumy, aplikácia je jednoduchá a tento vosk nešpiní plasty. Rôzne ovocné vône ako v prípade iných voskov k dokonalému lesku nepotrebuje, ako to tvrdia výrobcovia. Veľmi obľúbený je najmä v USA, podobne ako jeho sesterský vosk R222 100% Carnauba Wax, ktorý je takmer o polovicu drahší, keďže obsahuje väčší objem karnauby.

Objem 200 ml

LA: Vynikajúci prírodný vosk pre fajnšmekrov s krátšou životnosťou. Čo sa týka aplikácie, patrí medzi špičku. Hodnotím: 1-.
38) Auto Finesse Temptation

Pokušenie (prekl.) je posledný prídavok do série tvrdých voskov od Auto Finesse. Tie sú ručné miešané a plnené v Anglicku pre tých nadšencov, ktorí chcú dobre aplikovateľné karnaubske vosky pre ochranu lakov svojich áut. Kľúčovou požiadavkou pri vývoji bola ľahkosť použitia, jednoduchá aplikácia ako aj doleštovanie, ak uschne. Môžete ho aplikovať na celé vozidlo a následne sa vrátiť a doleštiť s minimálnou námahou.

Životnosť je priemerne okolo dvoch mesiacov pre jednu vrstvu vosku.

Objem 200 ml

LA: Auto Finesse je UK firma známa pekný retro dizajnom, trošku vyššími cenami a kvalitnými produktmi. Tento vosk je vstupná triedy ich voskov. Balenie je podobné ako Swiss alebo R222, dobrý plastový obal. Vôňa je dobrá, prenikavá, prírodná ale predsa len je v nej niečo chemické. Je to typický UK vosk, po aplikácií rýchlo uschýna, čo je pri teplom počasí u nás doma nevýhoda. Je potrebné ho ihneď doleštiť. Dobrý vosk. Hodnotím: 2-.
39) Raceglaze Signature '55'

Raceglaze rady Signature '55 'je bez pochýb jeden z najlepších prírodných voskov na súčasnom trhu, ale stojí až päťkrát menej ako porovnateľné produkty na trhu. Obsahuje esenciálne rastlinné oleje a výťažky z ovocia a tak vytvára neuveriteľnú hĺbku a plnosť. Životnosť tohto vosku je až štyri mesiace, avšak pri správnej starostlivosti až šesť mesiacov. Raceglaze radu Signature '55 "bol starostlivo vytvorený aby ponúkol novú alternatívu pre nadšencov a profi detailistov, ktorí hľadajú špičkový karnaubský vosk za prijateľnú cenu. Obsahuje až 55 % čistého brazílskeho bieleho karnaubského vosku vo väčšom balení, čo znamená, že ponúkne neuveriteľne dobrú hodnotu za utratené peniaze. Na trh bol uvedené začiatkom roka 2008 a bol veľmi dobre prijatý detailistami v UK. Za ten čas už stihol získať ocenenie v Auto Express ako aj v rôznych iných periodikách.

Objem 230 ml

LA: Skutočne výnimočný produkt, ktorý sa veľmi ľahko aplikuje. U nás síce takmer neznáma značka patri v UK medzi najpopulárnejšie. Balenie je však veľmi obyčajné, niekedy je problém ho otvoriť. Cena je vyššia ako bežné produkty na trhu. Hodnotím: 2-.
40) Zymol Carbon vosk

Je to základný vosk, ktorý obsahuje 37% karnaubského žltého vosku. Medzi ďalšie zložky pochádzajúce z prírody patrí banánový, kokosový a montan olej ako aj propolis. Zároveň obsahuje aj estery, ktorý sú destilované z prírodných olejov. Poskytuje ochranu so zvýšenou hĺbkou, leskom. Je vyrobený pre aplikáciu na tmavých farbách. Neobsahuje žiadne chemikálie ani abrazívne prostriedky. Nevytvára žiadne biele stopy. Niečo o spoločnosti:

Zymol ponúka komplexný systém starostlivosti o vozidlá. Všetky Zymol vosky pochádzajú z receptúry vyvinutej v nemeckom meste Bischofsheim v rokoch 1800. Počas posledných 30 rokov sa Zymol etabloval ako štandard pre autokozmetiky, proti ktorému sa merajú všetky ostatné. Hoci pôvodná formula je založená na produktoch živočíšneho pôvodu, dnešné produkty boli aktualizované na základe výskumu a techniky a sú založené na rastlinách a chemických zložkách. Zymol vosky sú bezpečné pre všetky druhy lakov, obsahujú prírodný karnaubský vosk, 37 až 79% objemu, čo je cca 5 - 10 krát viac ako býva štandard u ostatných voskov. Zymol ponúka širokú škálu produktov a podobne ako Swiss má špeciálne vosky pre rôznych automobilových výrobcov. Napr. pre talianske autá ako Ferrari, pre Porsche, Bugati a pod.

Zymol vytvára špecifickú politiku predaja. Má zvláštne distribučné kanály a nie každý sa môže stať distribútorom. Zvlášť dbajú na používanie ich mena a jeho použitie je prísne sledované a dokonca spoplatňované. Najznámejší detailer v UK Paul Dalton v minulosti pracoval a prezentoval produkty tejto značky, ale prednedávnom ukončil spoluprácu z dôvodu nezhôd pri používaní značky. Zymol má najdrahší vosk na svete Royal Glaze. Jeho cena je 8300 libier. Avšak ich špecialita Solaris v limitovanej 25 ks edícií stojí až 40 000 libier a to už je na vosk čo povedať.

Carbon sa dodáva s modrým aplikátorom.

Objem 226 ml

LA: Podobe ako Swissvax alebo iné podobné vosky v tejto triede oceňujem exkluzivitu, ľahkosť aplikácie a vôňu. Nepáči sa mi ich obal, pretože ľahko dôjde k poškodeniu závitu vrchnáka. Nevýhodou týchto drahších luxusnejších voskov je ich cena. Výdrž tohto vosku je maximálne 2 mesiace, teda žiadne sláva. Hodnotím: 2-.

41) Sonax Premium Class Carnauba Wax

Tento vosk obsahuje 100% prírodný „Grade One“ karnuabský vosk, ktorý je získavaný exkluzívne z mladých listov brazílskej karnaubskej palmy („Copernicia ceriferea“). Vďaka molekulárnej štruktúre poskytuje maximálnu ochranu voči UV žiareniu, čím chráni lak voči starnutiu a udržuje farbu dlhšie žiarivú. Karnaubský vosk je najtvrdší zo všetkých prírodných voskov. Aplikovaný na povrch laku poskytuje maximálnu ochranu voči enviromentálnym vplyvom a dá mu lesk a dlhodobú ochranu.

Vosk sa dodáva v peknom balení s dvoma aplikátormi a mikrovláknovou utierku. Podobné ako predchádzajúci vosk alebo Autoglym.

Objem 200 ml

LA: Výborne sa s ním pracuje,ľahko sa aplikuje a doleštuje. Má však slabšie hydrofóbne vlastnosti a krátku životnosť. Hodnotím: 2-.
42) Surf City Garage Barrier Reef Carnauba Paste Wax

Detailingoví nadšenci, ktorí sú posadnutí dlhou životnosťou, vynikajúcim leskom a vysokou odpudivosťou vody používajú tuhé vosky už roky. Ale aj tie najdrahšie vosky sú známe tým, že sa s nimi ťažie pracuje. Barrier Reef to konečne zmenil. Karnaubský vosk priamo z brazílskeho dažďového pralesa v kombinácii s vysoko kvalitnými pokročilými polymérmivytvára najlepší svetový vosk. Je to nielen najľahšie aplikovateľný vosk na planéte, ale tiež vytvára veľmi vysoký lesk s neuveriteľnou hĺbkou.

Vosk sa dodáva v peknom balení s aplikátorom a mikrovláknovou utierkou. Vhodný je aj ako darček, fakt pekné balenie. Podobné ako Autoglym.

Objem 340 g

LA: Skutočne výnimočný vosk. Je to najväčšie balenie vosku, aké som videl. Plechový obal je dostatočne široký, aby sa doň dala ponoriť leštiaca hubka a tak bezproblémovo nabrať vosk na strojovú aplikáciu. Je v peknom balení, s návodom a všetkým potrebným na voskovanie. Vonia nádherne, vôňou a konzistenciou je veľmi podobný Meguiars 16. Ľahko sa aplikuje a veľmi jednoducho sa dolešťuje, aj keď sa nechá dlhšie na povrchu. Sú naňho desiatky pozitívnych reakcií aj u nás na Slovensku. Nevýhodou je kratšia životnosť. Je možné ho dostať za dobrú cenu, určite odporúčam. Hodnotím: 1.

43) Surf City Garage Barrier Reef Carnauba Wax

Surf City Garage Barrier Reef Carnauba Car Wax Vám dá pocit takej hĺbky, že si budete myslieť, že sa dá ponoriť priamo do laku. Je vytvorený pre ľahké použitie a jednoduchú aplikáciu v každom čase. Namiešaný je z najlepšieho brazílskeho karnaubského vosku pre dlhotrvajúcu ochranu laku a pre hlboký a neuveriteľný lesk.

Vosk sa dodáva v peknom balení s aplikátorom a mikrovláknovou utierkou. Vhodný je aj ako darček, fakt pekné balenie. Podobné ako Autoglym.

Objem 473 ml

LA: Tekutá forma vosku od Surf city, veľmi podobný tomu v plechovom balení, je modrý, rovnako vonia, akurát je tukutý. Výborný vosk, ľahko sa s ním pracuje. Určite odporúčam. Hodnotím: 2.
Aby bol prehľad pokope, nižšie už uvádzam aj selanty, teda tmely a nanokeramiku, ktorá je v poslednej dobe veľmi populárna.

44) Clearkote Yellow Moose Wax

Je to unikátny produkt pre každého, kto chce urobiť niečo extra pre dosiahnutie perfektného povrchu svojho laku. Moose vosk môže byť aplikovaný priamo pred voskovaním, aby sa dosiahol ešte hlbší lesk. Pomáha vytvára hladší povrch na pohľad aj dotyk. Unikátne zloženie robí lak tmavším a hlbším, ideálna voľba na červené, čierne alebo tmavé laky. Môže byť aplikovaný ručne alebo mašinou. Neobsahuje žiadne vosky, plniče alebo silikón a môže byť aplikovaný na priamom slnečnom svetle.

Objem 473 ml

LA: U nás takmer neznáma značka. Razia podobnú filozofiu ako Poorboy´s, teda žiadna prehnaná reklama, jednoduché balenia a jednoduché etikety. Nemajú nijako extra široké portólio. Tento produkt má síce v názve slovo "vosk", ale podľa popisu je to syntetická glazúra, teda podklad pre vrchný vosk. Pracuje sa s ním ťažie, ťažie sa dolešťuje ako iné produkty z USA. Poorboys alebo Chemicalguys sú lepšie produkty. Hodnotím: 3.
45) Chemical Guys Jetseal 109

Je to tmel s dlhou životnosťou, poskytujúci najlepšiu ochranu laku, laminátu, hliníku, chrómu, kovu a iným povrchom. Jetseal je antikorózny tmel vyvinutý pre letecký priemysel s cieľom poskytnúť maximálnu ochranu pred nepriaznivým pôsobením životného prostredia.

Vytvára mokrý povrch ako zrkadlo, ktorý je fakticky nepriepustný. Nie je to leštidlo, vosk ani teflon. Je to organicky modifikovaný tmel spájajúci akrylové kryštalické nano technológie, ktoré vytvárajú dokonalú ochranu ako nijaký iný výrobok pred tým. Má schopnosť vytvárať chemické väzby a môže byť aplikovaný v 2 vrstvách aby došlo k správnemu pokrytiu povrchu. Aplikujte, nechajte uschnúť 15 minút, doleštite a po uplynutí 20 minút po prvej aplikácií môžete naniesť druhú vrstvu.

Objem 473 ml

LA: Veľmi odolný produkt. Pôvodne by sa tu ani nemal nachádzať,keďže nie je voskom, ale nedalo mi nezaradiť ho medzi najlepšie prostriedky na ochranu povrchu, ktoré sú dnes na trhu. Hodnotím: 2.
45) Poorboy's World EX Sealant with Carnauba

Po vyleštení laku musí byť takýto povrch chránený voči vonkajším vplyvom akými sú slnečné žiarenie, kyslé daže, oxidácia a iné znečistenia, ktoré sa usádzajú na laku. Tento produkt vytvára dlhodobú ochranu a hlboký, mokro vyzerajúci lesk. Poorboy’s EX Sealant (vyslovuj ex-cellent) je výnimočný produkt, ktorý udrží auto a lesklý povrch laku počas celej životnosti.

EX Sealant je vosk a sealant zároveň, ktorý poskytuje výhody oboch svetov. Je to lacný produkt, ktorý sa ľahko používa a má životnosť až 6 mesiacov. Navyše sa ľahko aplikuje, či už ručne alebo strojovo. Je možné ho použiť či už v tietni alebo na horúcom slnku, zatiaľ čo väčšina produktov na trhu sa môže aplikovať iba v tieni.

Objem 473 ml

LA: Je to podobný produkt ako Jetseal, ale ľahšie je ho nanášať. Aplikácia je podobná ako u všetkých produktoch tejto značky, teda easy. Veľmi dobrý produkt. Hodnotím: 1.
46) Bilt Hamber Auto-Balm

Auto-balm je unikátny produkt poskytujúci ochranu a lesk automobilovému laku, chrómu a kovovým povrchom. Je výsledkom tisícov hodín vývoja a testovania. Obsahuje zmes syntetických molekúl, ktoré sa veľmi pevne uzamknú v ultra tenkom, vysoko lesklom filme a ktoré zabraňujú korózií. Auto balm utesní kapiláry v laku a poskytuje antikóróznu bariéru v prípade odlúplnutia laku kamienkami alebo v prípade iného poškodenia lakov.

Tento vosk tiež ochránia a rozjasní chróm, hliník a zliatiny. Auto balm nie je abrazívny produkt a teda v prípade, ak povrch vozidla nie je v ideálnom stave, použite čistič alebo leštiace pasty, pred jeho aplikáciou.

Objem 50ml alebo 300ml

LA: Ťažký sealant, doleštiť je ho je veda. Mne napasuje. Hodnotím: 3.
47) Chemical guys Wheel Guard

Viac ako ktorýkoľvek iný vosk alebo sealant, Chemical Guys Wheel Guard kombinuje posledné inovácie v molekulárnej chémii tak, aby vytvorili ochranný produkt, aký dnes nemá konkurenciu na trhu. Chemical Guys Wheel Guard je vytvorený pre bezpečné a ľahké čistenie, dodáva lesk a ochranu všetkým typov diskov a povrchov. Wheel Guard dodáva vysoký trvácny mokrý vzhľad na chrómových, hliníkových, kovových, práškovo povlakovaných a lakovaných diskoch. Chemical Guys Wheel Guard sa extrémne ľahko používa a aplikuje, používa mikroskopické syntetické zrnká, ktoré jemne a bez námahy vyleštia oxidáciu a film z ciest z kolies a zároveň garantujú, že nedôjde k ich poškriabaniu. Tento produkty vytvára klzkú ochranu, ktorá repelentuje brzdný prach, nečistoty a film z ciest lepšie, ako ktorýkoľvek iný produkt.

Objem 227 ml

LA: Je to produkt maslovej konzistencie od známej americkej značky. Väčšinou majú dobré produkty, rovnako ako v tomto prípade, ale za vyššiu cenu ako napr. Poorboy´s. Hodnotím: 2.
48) Poorboy´s Wheel Sealant

Tento tmel patrí medzi najlepšiu ochranu diskov, ktorá je momentálne na trhu. Je možné ho používať na všetkych typoch diskov bez ohľadu na povrchovú ochranu, či sa jedná o hliníkové, chrómované, leštené, anodizované, farbené alebo lakované disky. Chráni disky od korózie, ktorú môže spôsobiť brzdný prach alebo soľ z ciest. Odoláva aj teplu z bŕzd a zanecháva dokonale hladký povrch, ktorý je možné ľahko ošetrovať a čistiť. Ak teda nedôjde k znečisteniu diskov, nebude ich potrebné neskôr umývať agresívnejšími prostriedkami, ktoré by mohli poškodiť disk, brzdy alebo ich uchytenie.

Objem 227 ml

LA: Už názov hovorí, že je to sealant. Hoci každý vosk je možné viac-menej použiť na ochranu iných lakovaných alebo nelakovaných povrchov, ako napr. diskov, tento produkt je na to vyslovene určený. Má mastnú konzistenciu ako väčšina tmelov, príjemne vonia a ľahko sa s ním pracuje. Podobne ako Jetseal je možné ho použiť aj na chróm, kov a iné prostredním namáhané povrchy. Hodnotím: 2.
49) Sonax Profiline Polymer Net Shield

Ochrana povrchov použivajúca hybridnú polymérovú technológiu pre všetky typy povrchov.

Net Shield chráni lak vytváraním odolnej siete z organických a anorganických zložiek. Táto nová generácia polymérov produkuje ostré a jasné odrazy, zatiaľ čo povrch je chránený voči UV žiareniu, kyslým dažďom, vtáčiemu trusu, priemyselného znečistenia a rovnako aj voči cestnej soli. Rýchlo a ľahko sa aplikuje, intenzívne rozjasňuje farby a produkuje hladký povrch s mimoriadnym lotosovým efektom. Je to dokonalý doplnok k ochrane laku so Sonaxom ProfiLine Nano Paint Protect.

Objem 210 ml aerosolu

LA: Výborný inovatívny produkt na ochranu laku. Nie je to vosk, je to syntetický produkt, taká mazľavá tekutina, ktorá sa ľahko aplikuje a ľahko dolešťuje. Ak chcete vyskúšať niečo iné ako tradičné vosky, neváhajte. Toto je produkt pre Vás. Hodnotím: 1.
50) Sonax Xtreme Protect Premium & Shine Hybrid NPT

Tento produkt od Sonaxu neobsahuje žiaden vosk, je to vysoko lesklý sealant pre všetky nové alebo leštené laky áut.Sonax Xtreme protect chráni lak s extrémne stabilnou a lesklou ochranou, ktorá poskytuje dlhotrvajúcu ochranu, intenzívne oživenie farieb a výnimočný lotosový efekt. Redukuje priľnavosť prachu, špiny, lesk je automatický obnovovaný po každom umytí. Stačia 3-4 pohyby tam a späť, neuveriteľne rýchla a jednoduchá aplikácia bez potreby dodatočného sušenia. Každá vrstva dáva laku 6 mesačnú ochranu.

Balenie obsahuje produkt, aplikátor a mikrovláknovú utierku.

Použitie:
Umyte a vysušte auto pred aplikáciou.
Pretrepte nádobu pred použitím.
Nastriekajte produkt priamo na priložený aplikátor a rozotrite (max. 1 kapoty).
Nechajte uschnúť 2 minúty, potom doleštite stopy mikrovláknovou utierkou.

Objem 210 ml aerosolu

LA: Rovnako ako Net Shield aj tento produkt patrí medzi technologické novinky na ochranu laku. Použitie je takmer identické ako Shield, navyše je v peknej sade s aplikátorom a mikrovláknom. Top produkt. Hodnotím: 1.
51) Sonax Extreme Brilliant Shine Detailer

Tento produkt ľahko odstraňuje jemné znečistenie z Vášho laku a obnovuje vzhľad Vášho auta tak, ako keby bolo práve navoskované. Inovatíne zloženie tohto produktu vytvára hlboký lesk, dokonalú ochranu laku a vodeodolnosť. Môžete ho kedykoľvek použiť na zvýšenie lesku Vášho autolaku pridávaním ďalších a ďalších vrstiev.

Sonax Detailer necháva veľmi hladký reflexný povrch a navyše poskytuje dlhodobú ochranu a výnimočný lesk. Čistí jemne znečistené povrchy bez toho, aby došlo k poškriabaniu.

Použitie:
Umyte auto. Produkt môžete použiť na mokrý povrch alebo vysušený povrch.
V prípade aplikácie na mokrý povrch ho nastriekajte a utrite spolu s vodou.
Ak chcete dosiahnuť väčšiu životnosť vosku, tak povrch pred aplikáciou usušte.
Nastriekajte produkt na povrch laku, skla, plasty a rozotrite ho mikrovláknom.
Produkt schne podobne ako bežný vosk, teda po chvíľke je potrebné ho doleštiť do lesku. Najlepšie iným, suchým mikrovláknom.

Objem 750 ml

LA: Hoci v názve má tento produkt uvedené slovo "detailer", nie je ním v pravom slova zmysle. Nie je to teda jemný tekutý vosk používajúci sa na odstraňovanie jemne zaprášeného auta. Je to skutočný syntetický vosk s dlhou výdržou, ktorý sa aplikuje odlišne ako bežné detailery. Po nastriekaní a rozotretí uschýna a je potrebné ho doleštiť. Na tekutý produkt má veľkú výdrž, až dve tri mesiace. Je to revolučný produkt na trhu. Hodnotím: 1-.
52) Sonax Premium Class Nano Paint Coating

Je to produkt využivajúci nano technológie, s dlhou životnosťou na ochranu laku a lakovaných plastových dielov. Chráni povrch vrstvičkou z modifikovaných florokarbonových nano častíc, ktoré sú tvrdé ako sklo. Intenzívne oživia farbu, repelentujú nečistoty a vytvrajú mimoriadny vodu odpudivý efekt. V závislosti od enviromentálnych podmienok, produkt ponúka ochranu až po dobu 9 mesiacov.

Použitie:
Umyte auto.
Vyčiste lak pomocou hliny.
Povrch vysušte.
Navlhčeným aplikátorom naneste čistič laku. Pracujte po častiach, vo veľkosti polovice dielu a hneď utrite.
Aplikujte nano ochranu, pracujte na malých plochách o veľkosti 0,5 m a nechajte uschnúť 2-3 minúty a doleštite do lesku.
Skontrolujte povrch pomocou lampy, aby na laku neostali nedoleštené miesta, mapy.
Minimálne hodinu nechajte produkt vytvrdnúť. Odporúčam však nechať auto aspoň 24 hodín v suchu.
Prvé tri dni alebo radšej týždeň auto vôbec neumývajte.

Sada obsahuje:
1 x 75ml Nano Paint Protect (s aplikátorom)
1 x 250ml Premium Class Paintwork Cleaner
1 x Premium Class Applicator pad
2 x Sonax Microfibre utierky

LA: Sonax má v posledných rokoch vynikajúce produkty. Aj táto sada, ktorá stojí menej ako plná nádrž, obsahuje všetko potrebné k dlhodobej ochrane laku vo vlastnej réžií. V pohode Vám vystačí aj na dve auta, samotný čistič aj na viac áut. Oceňujem dokonalé balenie, s návodom, dokonca s CD s videami, ako sa s ňou správne pracuje. Aplikácia čističa je štandard, kto má excentrickú leštičku, uľahčí si prácu. Trošku ťažšie sa čistič dolešťuje, samotná ochrana na liehovej báze zase veľmi ľahko. Veľkou výhodou je, že zalieva malé škrabance a tak vytvára lesklý povrch s dostatočnou hĺbkou aj bez leštenia. Oživuje farby. Ak vydrží 9 mesiacov, bude to super,uvidíme. Niekedy sa pri tomto produkte stretávam aj s názvom: "Sklenený vosk". Odporúčam, je to taká entry nano ochrana. Hodnotím: 1-.
53) Optimum Opti seal

Je to revolučný ochranný vzorec, ktorý vytvára bezkonkurenčný lesk a hladký povrch pri použití iba niekoľkých kvapiek na auto. Produkt nezanecháva žiadne zvyšky a nevyžaduje pretieranie mikrovláknom po usušení ako je to u iných voskov alebo sealantov. Jedna fľaštička vydrží až na 40 aplikácií. Je to krištáľovo čistý produkt, ktorý sa aplikuje veľmi striedmo, v čo najtenších vrstvách. Nezanecháva pruhy ani mraky. Neobsahuje žiadne plniče alebo čističe.

Nanotechnologické povlaky sa čoraz častejšie objavujú v portfóliu autokozmetiky čoraz častejšie. Je to povlak vyvinutý v Nemecku, zložený z oxidu kremičitého a ďalších komponentov, ktoré sa chemicky viažu na lakované povrchy. A nielen na ne. Ich využitie je obrovské, v doprave, v priemysle, v medicíne, v domácnosti atď. Táto neviditeľná ochrana poskytuje vynikajúcu ochranu proti vtáčiemu trusu, brzdnému prachu, asfaltu, posypovej soli, vlhkosti, vode a škodlivému UV-žiareniu po dobu až 24 mesiacov. Produkt vytvára samočistiaci efekt odpozorovaný z prírody, z rastlín Lotosa. Listy tejto rastliny sú stále čisté a ani veľmi lepkavé prírodné znečistenia sa neuchytia na povrchu. Ultratenká vrstva nano štruktúr, hoci je extrémne tenká (<0,1 mikrónov), vytvára transparentný priehľadný povlak ako sklo, ktorý sa viaže na lakovaný povrch na molekulárnej úrovni a vytvára veľmi hydrofóbny (stykový uhol> 150 °) a samočistiaci povrch. Produkt sa skladá z viacerých zložiek. Niektoré bránia interakcii vo vnútri fľaše a preto je doba použitia zväčša obmedzená na jeden rok.

Pri aplikácií sa odparujú zložky a vytvára sa tvrdý mikrofilm, keď kremičitan kondenzuje do podobnej formy ako sklo. Preto je potrebné používať ochranné pracovné prostriedky, nitrilové rukavice, respirátor. Povrch musí byť pred aplikáciou dokonale hladký, čistý, odmastnený a suchý. Fľaštičku je potrebné dôkladne pretrepať skôr ako budeme produkt nanášať. Na aplikáciu je vhodné použiť jednorazové aplikátory, podobné odličovacím tampónom. Pracuje sa po častiach, max. však 30x30 cm a to preto, že doleštenie je nutné vykonať do 2 minút po aplikácií. Potom už začne tmel tvrdnúť a po úplnom uschnutí nie je možné stopy, šmuhy nijako odstrániť (len leštením). Práve preto je nutné často striedať aplikátory a rovnako aj leštiace utierky.

Po aplikácií je nutné nechať auto na suchom vetranom mieste bez slnečného žiarenia minimálne 12 hodín a neumývať auto skôr ako po 36 hodinách. Na údržbu povrchu sa doporučuje používať ďalšie produkty od rovnakej značky, teda šampóny, udžiavacie spraye a pod.

Takáto ochrana sa opotrebováva najmä mechanickým pôsobením prostredia, pri automobiloch je to čiastočkami prachu, piesku pri jazde ale aj nesprávnym umývaním. Doba ochrany (až 2 roky) však ďaleko prekračuje životnosť voskov, ktoré málokedy vydržia viac ako 3-6 mesiacov.

Objem 236 ml

LA: Vodičky. Asi tak by som nazval rozmach podobných produktov na báze krémika, ktoré všetky rovnako vyzerajú a zapáchajú za alkoholom. Konkrétne tento produkt je fajn, má ľahkú aplikáciu a dobrú cenu. Existujú však aj iné verzie, kde sa vyžadujú určité skúsenosti a postupy. Laiciká verejnosť tieto produkty pozná iba veľmi málo a ak áno, tak ako tekuté stierače. Hodnotím: 2.
53) CQuartz UK edition

Nový CQuartz UK je špeciálna edícia pre ľahšie použitie aj pri nízkych teplotách, ako sú napr. v UK, preto ten názov. Nový produkt s bezkonkurenčnou úrovňou oxidu kremičitého - 60% s 99,9% čistotou. CQUK bol vyvinutý aby odolal náročným podmienkam - ochrana v akomkoľvek prostredí. Ľahká aplikácia už od 5 °C, antistatický, dlhotrvajúci, odolný voči kyselinám, soli, extrémne vodu odpudzujúci, odolný voči poškriabaniu.

Antistatická nano vrstva, ktorá chráni vaše vozidlo proti vplyvom počasia ako nič iné. Odpudzuje vodu a nečistoty. Jedna aplikácia môže vydržať na vozidle až dva roky. Keramické nanočastice vytvárajú extrémne tvrdý povrch o hrúbke 1-2 um, ktorý je odolný proti poškriabaniu. Cquartz možno aplikovať prakticky na akomkoľvek povrchu a je možné ho vrstviť, prípadne ako vrchnú vrstvu aplikovať vosk. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov treba vozidlo poriadne pripraviť - umyť, vyčistiť, vyleštiť. Cquartz je ochrana laku, ktorá chráni lak dokonca aj pred poškriabaním. Na umývanie sa doporučuje použiť Iron X Soap gel a na predĺženie účinku ReLoad.

Balenie obsahuje 1x 30ml CQUK fľašu, 4x aplikačné utierky, 1x aplikačnú hubku, 1x väčšiu utierku a 1x Reload 100ml

LA: Keramika ako sa patrí. Tento produkt po usušení vytvorí tvrdú vrstvičku podobnú sklu. Aplikácia je jednoduchá pre ľudí, ktorí už majú určité skúsenosti v oblasti ochrany povrchov lakov. Ťažšie sa však doleštuje, vytvára taký mazľavý povrch. Doleštiť ho do lesku chvíľu potrvá. Pred aplikáciou musí byť povrch dokonale odmastnený, či už pomocou IPA alebo špeciálnymi čističmi. Spoločnosť CarPro odporúča pred aplikáciou použiť ich čistič Eraser a vrstvu udržiavať pomocou produktu Reload. Hoci Cquartz má potenciál maskovať maličké škrabančeky a nedokonalosti, aj tak sa odporúča povrch pred aplikáciou vyleštiť a zbaviť akýchkoľvek chýb. Po vytvrdnutí a doleštení do lesku vytvorí ochranu, ktorú je možné odstrániť iba mechanicky, teda leštením. Použitie vidím hlavne u nových, luxusných áut, prípadne áut s mäkkým lakom. Predávať sa bude skôr detailingovým štúdiám ako konečným spotrebiteľom. Hodnotím: 2-.
54) Gyeon Q2 CanCoat

Gyeon Q2 CanCoat pokročilý kremičitanový povlak, ktorý chráni a zároveň zlepšuje vzhľad autolakov. Využíva kremíkovú technológiu, ktorá vytvára polymérový film, ktorý rýchlo kondenzuje do formy plne kryštalizovaného oxidu kremíka SiO2, ktorý sa viaže na povrch laku na molekulovej úrovni. Výsledkom je ultra hladká vrstva SiO2, povrch sa stáva extrémne hydrofóbnym. Dážď a voda pri umývaní steká z laku veľmi rýchlo. To nie len dobre vyzerá, ale aj zabraňuje usadzovaniu nečistôt, čo robí bežné umývanie oveľa ľahším a bezpečnejším pre lak. Ďalšími plusmi CanCoatu sú excelentná ochrana voči vtáčiemu trusu, hmyzu, cestnej soli a UV žiareniu počas 6 mesiacov od aplikácie a to aj pri denne jazdených autách.

Aby bola aplikácia čo najľahšia, CanCaot je dodávaný v hliníkovej nádobe s rozprašovačom. Stačí nastriekať a utrieť, podobne ako tekutý vosk alebo quick detailer, aplikátor je nepotrebný. Na rozdiel od iných produktov, CanCoat obsahuje relatívne málo alkoholu a neschne okamžite, teda ľahšie sa aplikuje. To robí tento produkt ideálnym produktom pre nadšencov, ktorí hľadajú vysoký level ochrany laku, avšak s jednoducho použiteľný.

Gyeon Q2 CanCoat sa dodáva ako kit obsahujúci 200 ml produktu, tri rozprašovače, mikrovláknovú utierku a manuál. Aplikáciu je nutné vykonať v suchom prostredí mimo priame slnečného žiarenia. Povrch musí byť dokonale pripravený (umytie > dekontaminácia > leštenie) a následne musí byť odmastený čističom Gyeon Q2M Prep.

Na aplikáciu použite dodávané mikrovlákno, na ktoré nastriekajte produkt a okamžite ho rovnomerne aplikujte na povrch v čo najtenšej vrstve. Následne preložte mikrovlákno a utrite zvyšky filmu, aby neostali žiadne fľaky. Alternatívne môžete použiť aj mikrovláknový aplikátor a ním nanášať produkt. Zvyšky produktu je potrebné utrieť do 1-2 minút ešte pred tým, ako produkt začne tvrdnúť. Postupujte postupne, panel po paneli. Počkajte minimálne hodinu a aplikujte druhú vrstvu (3 vrstvy úplne postačujú). Auto musí ostať v suchom prostredí minimálne 4 hodiny, aby povlak dostatočne vytvrdol. Kvôli zníženiu rizika fľakov je možné použit Gyeon Q2M Cure. Auto by sa nemalo umývať prvých 7 dní. Rozprašovače je po použití potrebné horúcou vodou, inak uschnú a nebudú sa dať použiť.

LA: Veľmi dobrý produkt vo veľkom balení, vystačí na desiatky aplikácií. Trošku ťažšie sa dolešťuje, ale má výhodnú cenu za tak veľké balenie. Ak chcete skúsiť keramiku, toto je taká vstupná trieda. Hodnotím: 2.
55) Gyeon Q2 Prime

Gyeon Q2 Prime je ľahko aplikovateľný keramický povlak vyvinutý v Južnej Kórei. Využíva kremíkovú technológiu, ktorá vytvára polymérový film, ktorý rýchlo kondenzuje do formy plne kryštalizovaného oxidu kremíka SiO2, ktorý sa viaže na povrch laku na molekulovej úrovni. Keďže k úplnému vysušeniu mu stačí aj teplota 5°C, je to ideálny produkt pre domáce nevyhrievané priestory. Podobne ako iné produkty z Gyeon rady, produkt vytvára neuveriteľný look, so silným farebným vnemom a excelentným leskom.

Keďže produkt neobsahuje žiaden alkohol, neuschýna extréme rýchlo a tak je aplikácia veľmi jednoduchá, doslova najjednoduchšia z doteraz vyrábaných produktov. Je to teda user-friendly produkt, ktorý chráni a zlepšuje vzľad automobilového laku. Povrch chránený týmto produktom je extrémne hydrofóbny a teda dážď alebo voda pri umývaní steká veľmi rýchlo. Toto odpudzovanie vody nielen dobre vyzerá, ale aj chráni lak pred znečisteniami a tak bude bežné rutinné umývanie omnoho ľahšie a bezpečnejšie. Gyeon Prime poskytuje excelentnú ochranu voči vtáčím exkrementom, muškám, cestnej soli, škodlivému UV žiareniu po dobu až 12 mesiacov.

Dodáva sa v kitoch, ktoré obsahujú 30, 50 alebo 100 ml produktu Prime a 100 ml produktu Cure, ktorý sa používa ako detailer po aplikácií, prípadne na oživovanie, topovanie ochrannej vrstvy. Balenie obsahuje aplikátor, 4 mikrovláknové aplikačné utierky, 3M respirátor a návod na použite. Aplikácia je jednoduchá, podobná ako u iných produktov. Teda na vyčistený, vyleštený a odmastený povrch naaplikovať produkt, počkať 1-2 minúty a zvyšky utrieť mikrovláknovou utierkou. Ak sú všetky povrchy naaplikované, je nutné počkať minimálne hodinu a naaplikovať druhú vrstvu. Auto musí ostať v suchom prostredí minimálne 12 hodín, je však možné sušenie urýchliť pomocou IR lámp. Aby sa minimalizovalo riziko vzniknutia škvŕn (keďže plné usušenie je okolo 14 dní), môžete aplikovať vrstvu Gyeon Cure. Takto ošetrené auto by sa nemalo umývať minimálne 7 dní.

LA: Ľahká aplikácia, pekné balenie, ideálna keramika pre začiatočníkov aj pre klientov, ktorí chcú lacnejší produkt. Hodnotím: 1.
55) Gyeon Q2 Mohs

Gyeon Q2 Mohs je výnimočný keramický povlak vytvorený najmodernejšími technológiami. Vyvinutý v Japonsku, Gyeon Q2 Mohs používa najnovšiu technológiu kremíka (Si) s nízkym obsahom prchavých zložiek pričom vytvára hybridný film z perhydropolysilazánu (PHPS), organických polymérov bohatých na hydroxyl a polymetylmetakrylátu (PMMA), ktorý rýchlo kondenzuje, aby vytvoril amorfný organicko-kremičitý nano-kompozit, ktorý sa chemicky viaže na lakované povrchy na molekulárnej úrovni.

Jeho vlastnosti sú veľmi podobné ako u Prime, teda ľahká aplikácia produktu, ktorá chráni a zlepšuje vzhľad autolakov. Jeho životnosť je 18 mesiacov až dva roky, aj u denne jazdeného auto, čo ho radí medzi top produkty na ochranu laku.

Dodáva sa v kitoch, ktoré obsahujú 30, 50 alebo 100 ml produktu Mohs a 100 ml produktu Cure, ktorý sa používa ako detailer po aplikácií, prípadne na oživovanie, topovanie ochrannej vrstvy. Balenie obsahuje aplikátor, 4 mikrovláknové aplikačné utierky, 3M respirátor a návod na použite. Aplikácia je jednoduchá, podobná ako u iných bežný produktov. Teda na vyčistený, vyleštený odmastený povrch naaplikovať produkt, počkať 3-5 minúty a zvyšky utrieť mikrovláknovou utierkou. Ak sú všetky povrchy naaplikované, je nutné počkať minimálne hodinu a naaplikovať druhú vrstvu. Auto musí ostať v suchom prostredí minimálne 24 hodín, je však možné sušenie urýchliť pomocou IR lámp. Aby sa minimalizovalo riziko vzniknutia škvŕn (keďže plné usušenie je okolo 14 dní), môžete aplikovať vrstvu Gyeon Cure. Takto ošetrené auto by sa nemalo umývať minimálne 7 dní.

LA: Produkt pre skúsenejších majstrov, základ je rovnaký u všetky troch produktov a to Mohs fľaštička. Rozdiel je iba v druhej vrstve. Aplikácia úplna pohoda. Hodnotím: 1.
56) Gyeon Q2 Mohs+

Gyeon Q2 Mohs má ešte dve varianty, ktoré majú rovnaký základ. Prvým je Gyeon Mohs+, ktorý obsahuje produkt Mohs a Phobic. V podstate Mohs je základ, base coat, pričom Phobic sa dáva ako druhá vrstva, top coat. Zatiaľ čo Mohs vytvára mierne voduodpudivý povrch, Phobic zvyšuje hladkosť a vodeodpudivosť. To nielen zvyšuje samočistiaci efekt, ale aj znižuje riziko tvorby škvŕn v prvých týždňoch po aplikácií. Povrchy ošetrené produktom Phobic účinne chránia aj proti graffiti a iným formám farieb. Okrem silných samočistiacich schopností poskytuje Mohs+ ochranu proti výkalom vtákov, postriekaniu graffitmi, cestnej soli a UV žiareniu po dobu 60 mesiacov.

Každý set je dodávaný s 5 ročnou zárukou pod podmienkou, že produkt aplikuje certifikovaný Gyeon detailer. Aplikácia musí byť robená v prostredí s reguláciou teploty, vlhosti a dostatočným osvetlením. Postup je rovnaký ako u normálneho Mohsu, teda aplikácia produktu Mohs, po 3-5 minútach sa zvyšky musia dokonale vyutierať. Po minimálnom odstupe jeden hodiny je možné aplikovať druhú vrstu Mohsu. Výrobca odporúča dať maximálne tri vrsty Mohsu, potom je potrebné minimálne 4 hodiny počkať a aplikovať produkt Phobic. Ten sa necháva uschnúť krátko, 1-2 minúty a hneď sa utiera. Auto musí ostať v suchom prostredí minimálne 24 hodín, je však možné sušenie urýchliť pomocou IR lámp (60°C počas 10 minút). Takto ošetrené auto by sa nemalo umývať minimálne 7 dní. Dodáva sa ako set s produktom Mohs v objeme 50 alebo 100 ml a 20 ml fľaška Phobic. Ostatné veci sú spoločné pre všetky sety.

LA: To isté čo Mohs, ale druhou zložkou je Phobic, teda vrchná vrstva je trochu iná. Hodnotím: 1.
57) Gyeon Q2 DuraBead

Top produktom od Gyeonu je Q2 DuraBead, ktorý je produktom s najdlhšou výdržou v odpudzovaní vody v porovnaní s inými povlakmi dostupnými na trhu. Zatiaľ čo Mohs a Phobic sú oba keramické povlaky, DuraBead je topcaot na báze flóuru a teda zvyšuje výdrž Mohsu ako základnej vrsty inak ako Phobic. Zatiaľ čo povrchy ošetrené Gyeon Q2 Mohsom sa stávajú mierne vodnými (hydrofóbne), pridanie Gyeon Q2 Bead výrazne zvyšuje tento účinok až do bodu, kedy uhly kontaktných kvapiek vody na vodorovných plochách dosahujú 120°. Táto extrémna hydrofóbnosť spôsobuje, že zrážky a umývanie vodou je oveľa rýchlejšie, čo nie nielen zvyšuje samočistiaci efekt, o ktorý je známy Gyeon Q2 Mohs, ale tiež slúži na zníženie rizika vzniku vodných škvŕn počas prvých niekoľkých týždňoch po aplikácii. Okrem silných samočistiacich schopností poskytuje DuraBead ochranu proti výkalom vtákov, postriekaniu graffitmi, cestnej soli a UV žiareniu po dobu 60 mesiacov.

Každý set je dodávaný s 5 ročnou zárukou pod podmienkou, že produkt aplikuje certifikovaný Gyeon detailer. Aplikácia musí byť robená v prostredí s reguláciou teploty, vlhosti a dostatočným osvetlením. Postup je rovnaký ako u normálneho Mohsu, teda aplikácia produktu Mohs, po 3-5 minútach sa zvyšky musia dokonale vyutierať. Po minimálnom odstupe jeden hodiny je možné aplikovať druhú vrstu Mohsu. Výrobca odporúča dať maximálne tri vrsty Mohsu, potom je potrebné minimálne 4 hodiny počkať a aplikovať produkt DuraBead. Hoci neobsahuje žiaden alkohol, schne veľmi rýchlo kvôli obsahu flourované rozpúšťadlá. Preto sa nenecháva uschnúť, ale hneď po aplikácií sa utiera. Ideálne je aplikovať na jeden panel a ihneď ho vyutierať. Auto musí ostať v suchom prostredí minimálne 24 hodín, je však možné sušenie urýchliť pomocou IR lámp (60°C počas 10 minút). Takto ošetrené auto by sa nemalo umývať minimálne 7 dní. Dodáva sa ako set s produktom Mohs v objeme 50 a 30 ml fľaška Phobic. Ostatné veci sú spoločné pre všetky sety.

LA: Produkt určený pre skúsených a certifikovaných detailerov. Nevidím rozdiel v aplikácií medzi jednotlivými Mohs produktami. Je to jednoduché, ale vyžaduje určité znalosti. Hodnotím: 1.


58) Nanolex Si3D

Nanolex Si3D je produkt na báze oxidu kremičitého vyvinutý v Nemecku. Rovnako ako jeho predchodcovia v sortimente, súčasne chráni a zlepšuje vzhľad autolakov, tentoraz na viac ako osemnásť mesiacov naraz. Počas procesu aplikácie vytvára extrémne odolnú chemickú odolnú vrstvu, ktorá nielen chráni proti vtáčím exkrementom, zvyškom hmyzu, brzdnému prachu a UV radiácií, ale aj vytvára veľmi silnú vodeodpudivú vrstvu s samočistiacimi schopnosťami ako lotosový kvet v prírode.

Na rozdiel od iných produktov na trhu Nanolex Si3D sa veľmi ľahko používa. Aplikovať by ste ho mali v teplej, dobre vetranej miestnosti mimo priameho slnečného žiarenia. Pri aplikácií je nutné používať nitrilové rukavice a respirátor. Povrch musí byť dokonale umytý, dekontaminovaný a vyleštený. Následne je potrebné ho odmastiť pomocou Nanolex EX alebo liehu. Aplikácia sa robí mikrovláknovými handričkami a aplikátorom na ploche 40x40 cm, ľahkým tlakom vytváraním prekrývajúcimi sa ťahmi. Pokračujte v nanášaní produktu dovtedy, až úplne zmizne. Následne utrite povrch mikrovláknom. Nakoniec použite jasné svetlo, skontrolujte každú časť veľmi pozorne, či niekde neostali šmuhy, stopy a odstráňte ich pred tým, než produkt vytvrne. Auto musí ostať v suchom teplom prostredí minimálne 12 hodín, aby povlak vytvrdol. Je možné to urýchliť sušením pomocou infračervených lámp s teplotou 60°C počas 10 minút. Všetky použité aplikátory a mikrovlákne musíte odhodiť, pretože zvyšky produktu uschnú a stanú sa nepoužiteľnými. Po otvorení sa musí produkt spotrebovať do 3-6 týždňov, pri skladovaní v ľadničke do 2-3 mesiacov. Výdrž tohto produktu je do 18 mesiacov.

LA: Musím povedať, že asi jedna z najviac use friendly produktov na trhu. Fakt ľahko sa aplikuje, ľahko sa doleštuje, nie je tam žiaden druhý topovací produkt. Určite lepšia voľba ako Cquart. Hodnotím: 1.Hore